Komunita sv. Egídia oslávila v Bratislave 10 rokov existencie na Slovensku

TK KBS, RL, phu; ml | 16. 04. 2018 11:26Bratislava 16. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Komunita sv. Egídia oslavuje 50. výročie založenia a 10 rokov existencie na Slovensku. Pri tejto príležitosti v nedeľu členovia tohto laického hnutia ďakovali pri svätej omši v Dóme sv. Martina v Bratislave spoločne s bratislavským arcibiskupom metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským. Členovia komunity sa stretávajú pri spoločných modlitbách a pri službe chudobným či starým ľuďom, väzňom, alebo migrantom. Na Slovensku sa v piatich mestách venujú najmä bezdomovcom, ale aj starým ľuďom či Rómom.

Komunita sv. Egídia vznikla na Slovensku pred desiatimi rokmi v Bratislave. Päť kamarátov sa inšpirovalo počas štúdia činnosťou komunity v Brne a keď sa vrátili domov, chceli v pomoci chudobným pokračovať. „S ľuďmi bez domova sa stretávame pravidelne každý týždeň, nosíme im nejaké jedlo a kávu, ale to, o čo sa najviac snažíme, je budovať s nimi vzťah, rozprávať sa s nimi. Sme jednoducho kamaráti, to je to hlavné, o čo sa snažíme. Dnes je Komunita sv. Egídia už v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Nitre, v Topoľčanoch a v Ružomberku. Sa mladí ľudia stretávajú každý týždeň na modlitbe a pri službe chudobným," hovorí Slavomír Zrebný z komunity.


Arcibiskup Zvolenský poukázal, že Kristus, ktorý bol vzkriesený telom, nás vyzýva k tomu, že aj človek je hodný úcty a našej služby celý. „Ich význam je v tom, že sa dostávajú do prostredí, do ktorých možno kňazi, biskup, nemajú taký prístup a kde môžu vydať oni svedectvo o Ježišovi Kristovi, o aj môžeme to tak vo veľkonočnom období povedať o vzkriesenom Pánovi," uviedol. Komunita Sant´Egidio si svoje výročie pripomenula aj spoločným obedom, na ktorý pozvali chudobných ľudí bez domova. Títo ľudia službu dobrovoľníkov z komunity veľmi oceňujú. Komunita sv. Egídia sa snaží aj o pokoj a mier vo svete. Na Slovensku napríklad pravidelne organizuje rôzne medzináboženské dialógy.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023