V Starej Ľubovni si pripomenuli 110. výročie od narodenia V. Trstenského

TK KBS, rba; ml | 14. 04. 2018 14:20


Stará Ľubovňa 14. apríla (TK KBS) Farnosť svätého Mikuláša v Starej Ľubovni slávila vo štvrtok 12. apríla 2018 nedožité 110. narodeniný niekdajšieho farára tejto farnosti Mons. Viktora Trstenského. Tento pápežský prelát, kňaz, spisovateľ, politický väzeň, osobnosť cirkevných dejín, ochranca ľudských práv, čestný občan a duchovný otec farnosti Stará Ľubovňa výnimočným spôsobom ovplyvnil životy mnohých Staroľubovňanov a významne sa zapísal do dejín tohto spišského kráľovského mesta.

Ďakovnú bohoslužbu s kňazmi vo farskom chráme svätého Mikuláša v Starej Ľubovni celebroval spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Kazateľom slávnosti bol ľubovnianský rodák prof. Amantius Akimjak, ktorý vo svojej homíli vyzdvihol život a dielo politického väzňa a mučeníka totalitnej doby Mons. Trstenského. Po skončení bohoslužby bola na budove farského úradu odhalená a požehnaná pamätná tabuľa pripominajúca významného ľubovnianského farára.

Lubovna, Trstensky

Výročie 110. nedožitých narodenín Mons. Viktora Trstenského malo v meste a farnosti Stará Ľubovňa množstvo sprievodných akcii. Dopoludnia vo štvrtok, vystúpil s prednáškami na miestnom Cirkevnom gymnáziu historik Dr. Ľuboslav Hromjak, ktorý odprezentoval študentom a pedagógom školy dôležité momenty zo života významného rodáka z Trstenej Mons. Viktora Trstenského, ktorý bol oddaným žiakom Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka.

Podvečer po skončení bohoslužby slávnosť pokračovala v galérii Provinčného domu vernisážou výstavy venovanej životu a dielu Mons. Trstenského a prezentáciou knihy Ľubomíra Ogurčáka pod názvom "Vždy som túžil po svätosti“ . Monografiu medzi čitateľov lupienkami z ruží odprevadili rehoľná sestra Magdaléna Sumilasová a otec redemptorista Michal Zamkovský. Záver patril filmovému dokumentu z dielne režiséra Štefana Dlugolinského ,, Sila viery a sila pravdy“.

Lubovna, Trstensky

Mons. Viktor Trstenský sa narodil 28. marca 1908 v zemianskej rodine v Trstenej. Po maturite na miestnom gymnáziu vstúpil do kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Službu presbytéra prijal 29. júna 1931 z rúk vtedajšieho spišského biskupa Jána Vojtaššáka. V duchovnej správe bol dvadsaťdva rokov. Bol kaplánom v Levoči, Oravskom Veselom, Rudňanoch a Starej Ľubovni. Neskôr na štyroch miestach pôsobil ako farár: v Levoči, Reľove, v Dolnom Kubíne a v Starej Ľubovni.

Počas svojej aktívnej kňazskej činnosti bol vojenským duchovným a školským inšpektorom. Verejne vystupoval proti komunistickému režimu a nebojácne bránil práva veriacich katolíkov. Komunistickým režimom bol preto nespravodlivo prenasledovaný, odsúdený, väznený a trýznený na viacerých miestach vtedajšieho Československa.V rozličných väzniciach a táboroch prežil dvadsaťštyri rokov, kde sa stretol s s ďalšími obeťami totalitného režimu.

Pápež Ján Pavol II. kňaza Viktora v roku 1994 ocenil titulom pápežský prelát, za jeho celoživotné zásluhy pre Cirkev a spoločnosť. Počas svojho kňazského života tridsaťosem rokov nemal štátny súhlas a nemohol verejne pôsobiť ako kňaz. Pracoval ako lesný robotník a skladník. Často ho perzekvovala a vypočúvala Štátna bezpečnosť.

Kňaz Trstenský napísal mnohé knihy, ktoré vyjadrovali jeho zápas za vieru, náboženskú slobodu, dôstojnosť človeka. Je autorom životopisu spišského biskupa Jána Vojtaššáka pod titulom ,,Sila viery, sila pravdy“. Z jeho bohatej korešpondencie s cirkevnými a štátnymi predstaviteľmi a archívnych dokumentov sú zostavené knih ,,Nemohol som mlčať a Nemôžem mlčať“.

Pápežský prelát Mons. Viktor Trstenský zomrel 7. decembra 2006 a je pochovaný na miestnom cintoríne v Trstenej.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025