Historický prierez hlavných podujatí z činnosti Konferencie biskupov Slovenska

TK KBS, kbs, vju; ml | 23. 03. 2018 09:59



Bratislava 23. marca (TK KBS) Pred 25 rokmi vznikla Konferencia biskupov Slovenska. Svätá stolica vo Vatikáne vyhovela žiadosti o jej erigovanie 23. mardca 1993. Pri tejto príležitosti historický prierez hlavných podujatí z činnosti Konferencie biskupov Slovenska. Väčšiu časť z nich vypracoval súčasný nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, predseda Rady pre históriu KBS.

-

Ježišova Cirkev na Slovensku má významné miesto. V roku 2013 sme si pripomenuli 1150. výročie príchodu sv. Cyrila-Konštantína a sv. Metoda na naše územie. Neboli však prvými misionármi ľudu, ktorý žil na tomto historickom území. Počas Pribinovho vladárenia pred r. 830 už bol v Nitre posvätený prvý kostol na našom území soľnohradským arcibiskupom Adalrámom, čo je dôkaz, že kresťanstvo, ktoré na území našej vlasti hlásali nemeckí kňazi i iní misionári, zapustilo korene. Archeologické nálezy ostatného obdobia, najmä v Bojnej, poukazujú na spojitosť Aquileje a nášho územia.

O hlásaní evanjelia svedčí aj posolstvo Rastislava na byzantský dvor k cisárovi Michalovi III. so žiadosťou formulovanou v Živote Konštantína takto: „Keďže náš ľud pohanstvo odvrhol a drží sa kresťanského zákona, a nemáme učiteľa, ktorý by nám v našom jazyku vysvetlil kresťanskú vieru, aby aj iné krajiny, vidiac to, nás napodobnili, pošli nám teda, vladár, takého biskupa a učiteľa. Lebo od vás na všetky strany vždy dobrý zákon vychádza“ (XIV). Katolícka cirkev ponúkala Slovensku vždy neoceniteľné hodnoty, ktoré pramenia z evanjelia. Tieto možnosti má aj v súčasnosti. Je však potrebné, aby sa prihliadalo na potreby dnešného človeka a zrozumiteľným spôsobom mu ponúklo tieto aktuálne hodnoty.

-

Dňa 15. marca 1776 pápež Pius VI. na žiadosť Márie Terézie zriadil tri nové biskupstvá na území Slovenska – Banskobystrické, Spišské, Rožňavské. Zároveň sa upravili hranice Nitrianskeho biskupstva. Košice sa stali biskupstvom 10. augusta 1804. Prešovské gréckokatolícke biskupstvo vzniklo v roku 1818 vyčlenením z Mukačevského biskupstva. Stalo sa tak po tom, čo sa v roku 1646 v Užhorode začal proces, ktorým postupne došlo k zjednoteniu východných kresťanov – prevažne Rusínov, ale aj časti Slovákov, Srbov a Maďarov žijúcich v 13 stoliciach severovýchodného Uhorska s Katolíckou cirkvou (gréckokatolíci). Modelom tejto únie bola únia Kyjevskej metropolie s Katolíckou cirkvou, ktorá bola vyhlásená na sneme v roku 1596 v Brest-Litovsku.

Po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku nástupníckych štátov roku 1918 nastali na poli územnej cirkevnej jurisdikcie mnohé zmeny. K usporiadaniu cirkevných pomerov prispelo roku 1920 obsadenie biskupských stolcov domácimi kňazmi. Aj následne vymenovaným apoštolským administrátorom v Trnave, Rožňave a Košiciach dala Svätá stolica plné výsady rezidenciálnych biskupov.

Diecéznych biskupov v Nitre, Banskej Bystrici a Spišskej Kapitule vyčlenila spod právomoci metropolitov v Ostrihome a Jágri a podriadila ich priamo Rímu. Takto bola de facto vytvorená Slovenská cirkevná provincia, ktorej arcipastieri navonok vystupovali v spoločných veciach pod menom Biskupský zbor Slovenska a ktorých reprezentoval bez zvláštnej jurisdikcie biskup senior ako primus (vekom) inter pares. Najskôr ním bol Marián Blaha a po roku 1943 Karol Kmeťko.

Roku 1927 medzi Svätou stolicou a Československom došlo k uzavretiu zmluvy, tzv. modus vivendi. Okrem ohraničenia diecéz obsahovala najmä dohodu o zrušení nanútenej štátnej správy cirkevných majetkov.

Zo Slovenska sa častejšie ozývali hlasy o vytvorení samostatnej cirkevnej provincie (pokus bol už roku 1919). Delimitačná bula z roku 1937 ohraničujúca slovenské cirkevné územie dávala tušiť, že Slovensko nemusí už dlho čakať na zriadenie arcibiskupstva a vymenovanie arcibiskupa. Ten istý dokument predpokladal aj skoré vytvorenie metropolie pre gréckokatolíkov. Do týchto nádejí prišli udalosti rokov 1938, 1939 a druhá svetová vojna.

Menšie územné zmeny zaznamenalo Spišské biskupstvo, ktoré od roku 1939 spravovalo tie územia hornej Oravy a Spiša, ktoré z krakovského biskupstva pripadli Slovensku po nemecko- poľskej vojne v jeseni 1939. Exempcia slovenských biskupstiev spod právomoci predošlých arcibiskupov a priame podriadenie Rímu trvalo naďalej. Seniora biskupského zboru Karola Kmeťka pápež Pius XII. dňa 20. mája 1944 vymenoval za arcibiskupa ad personam, čím vzrástla nádej na utvorenie cirkevnej provincie. Svätá stolica čakala na ukončenie vojny, keďže sa predpokladala zmena politických hraníc. Viedenskou arbitrážou 2. novembra 1938 pripadli Maďarsku dve slovenské biskupské sídla – Košice a Rožňava, ako aj veľká časť územia Trnavskej apoštolskej administratúry. Svätá stolica vytvorila z časti Košického, Rožňavského a Satumarského biskupstva na území Slovenska osobitnú apoštolskú administratúru so sídlom v Prešove.

Slovensko, okyptené o južné kraje, sa pričinením Nemecka stalo 14. marca 1939 samostatným štátom, na ktorého čele bol od 26. októbra 1939 ako prezident katolíckykňaz Dr. Jozef Tiso. Slovenská republika nadviazala diplomatické styky s Vatikánom, ktorý roku 1940 vyslal chargé d’affaires Mons. Jozefa Burzia. Slovenský štát uznalo 29 krajín, medzi inými aj Sovietsky zväz.

Rok 1945 znamenal skončenie druhej svetovej vojny a v mnohých krajinách oslobodenie. Nie tak na Slovensku. Koniec vojny znamenal pre Slovákov začiatok dlhých útrap. Tlak na obyvateľstvo a veriacich nepriniesla komunistická „palácová revolúcia“ roku 1948, ale už partizánske ťaženie na jeseň 1944 a nová politická situácia po roku 1945. Všetky útoky na Katolícku cirkev, jej hierarchiu a jednotlivých veriacich na Slovensku boli motivované stotožňovaním slovenského patriotizmu s vierou. Nepriaznivá situácia, s výnimkou rokov 1968 – 1969 trvala až do roku 1989.

Drastickými zásahmi Cirkev postupne obrali o jej najdôležitejšie vitálne inštitúcie. Biskupov, ktorí neboli väznení, izolovali vo svojich rezidenciách a všemožne ich obmedzovali v činnosti. Len diecéznych kňazov, ktorí sa dostali roku 1950 mimo pastoráciu (izolácia, sústreďovacie tábory, väzenie), bolo vyše 300. Na Slovensku existovalo roku 1950 16 mužských reholí v 96 kláštoroch, čo bolo 1 019 rehoľníkov a 24 ženských reholí v 168 kláštoroch, čo bolo 4 253 rehoľných sestier. Ich ďalšiu činnosť štát znemožnil a rehoľníkov koncentroval, bez možnosti prijímať novicov. Včase tvrdého postupu ateistického režimu proti základným právam človeka sa okrem biskupov veľmi hrdinsky zachovalo veľké množstvo kňazov a kresťanských laikov.

Po rozsiahlych rokovaniach medzi Svätou stolicou a komunistickou vládou ČSSR 30. decembra 1977 oddelil pápež Pavol VI. konštitúciou Praescriptionum sacrosancti územie Trnavskej administratúry od Ostrihomskej arcidiecézy, určil hranice biskupstiev na Slovensku, ako aj Olomouckého biskupstva. Apoštolskou konštitúciou Qui divino zriadil Slovenskú cirkevnú provinciu. Apoštolskú administratúru v Trnave povýšil na arcibiskupstvo. Situácia po novembri 1989 v mnohom upravila vzťah Cirkvi a štátu. Medzi prvé pozitívne javy patrí vymenovanie biskupov pre osirelé diecézy.

Veľkou pozornosťou lásky voči Cirkvi na Slovensku, ako aj osobné ocenenie za vernosť Rímskemu stolcu a hodnotám kresťanstva bolo vymenovanie Jána Chryzostoma Korca – „biskupa v montérkach“, ktorý od biskupskej konsekrácie (roku 1951) nemohol verejne vykonávať biskupskú službu – za kardinála svätej Rímskej cirkvi. S vďačnosťou môžeme konštatovať, že zásluhou Svätej stolice, ktorej Slováci vždy prejavovali svoju vernosť, malo Slovensko ešte pred rokom 2000 dvoch kardinálov (Jozefa Tomka v Ríme a Jána Chryzostoma Korca v Nitre) a štyroch arcibiskupov (Jána Sokola a Alojza Tkáča na Slovensku; Dominika Hrušovského a Jána Bukovského, ktorí pracovali vo vatikánskych diplomatických službách) a najväčší počet biskupov v doterajších slovenských dejinách – sedemnásť.

Historicky prvá návšteva Svätého Otca v ČSFR sa uskutočnila 21. a 22. apríla 1990. Po slávnostných bohoslužbách v Prahe a na Velehrade Ján Pavol II. navštívil Bratislavu, kde na letisku vo Vajnoroch celebroval slávnostnú svätú omšu. Krátko pred jeho príchodom v marci 1990 bola erigovaná spoločná (federálna) Konferencia biskupov Českej a Slovenskej Federatívnej republiky (ČSFR). Do ČSFR bol 30. júna 1990 vymenovaný apoštolský nuncius Mons. Giovanni Coppa.

Dňa 1. januára 1993 vznikla samostatná Slovenská republika. Slovenský episkopát predovšetkým prostredníctvom svojho zástupcu pre Slovensko kardinála Korca (tento post zastával od 23. apríla 1990 do 4. mája 1993) požiadal Svätú stolicu o zriadenie samostatnej Konferencie biskupov Slovenska. Otcovia biskupi Slovenska si naliehavo uvedomovali odlišnosť najmä mnohých pastoračných problémov, ktoré boli špecifické pre Slovensko a veľmi odlišné od situácie Cirkvi v Česku. Svätá stolica tejto žiadosti vyhovela a prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Bernardinus Gantin erigoval 23. marca 1993 Konferenciu biskupov Slovenska (KBS). Túto radostnú udalosť oznámil apoštolský nuncius Mons. Giovanni Coppa listom z 2. apríla 1993 kardinálovi Korcovi, nitrianskemu biskupovi. Medziiným ako dôvod Svätá stolica uvádza: „Pre dobro Cirkvi v milovanom slovenskom národe... na jej ďalší rozvoj.“

KBS ako stála inštitúcia je zhromaždením biskupov Slovenska plniacich pastoračné úlohy pre veriacich svojho územia, aby sa čoraz viac vzmáhalo dobro, ktoré Cirkev poskytuje ľuďom spôsobom apoštolátu, vhodne prispôsobenom okolnostiam času a miesta podľa normy práva (porov. CIC, kan. 447).

Za prvého predsedu KBS bol zvolený Mons. František Tondra, spišský biskup (4. mája 1993 – 13. apríla 1994). Dňa 13. apríla 1994 sa novým predsedom KBS stal Mons. Rudolf Baláž a druhýkrát 29. apríla 1997. Dňa 31. augusta 2000 bol za predsedu KBS zvolený opäť Mons. František Tondra.

Prvé samostatné zasadnutie slovenských biskupov, ktorí boli ešte súčasťou spoločnej biskupskej konferencie, sa uskutočnilo v dňoch 19. – 20. januára 1993 v Nitre za účasti apoštolského nuncia G. Coppu a všetkých 14 slovenských biskupov.

Prvých desať rokov činnosti KBS je veľmi bohatýžch. Biskupi so svojimi spolupracovníkmi museli riešiť mnohé záležitosti ako následky neblahého dedičstva vyše štyridsaťročného komunistického ateistického režimu, ku ktorého hlavným prioritám patrilo zlikvidovanie Cirkvi a náboženského života vôbec. Príchodom nového spoločenského poriadku a otvorením sa svetu sa objavovali nové možnosti aj pre veriacich na Slovensku, ktoré však neboli uchránené pred novými nebezpečenstvami.

Bohatá činnosť KBS sa niesla v duchu Desaťročia duchovnej obnovy Slovenska, ktorá bola vzdialenou prípravou na Jubilejný rok 2000. Biskupi Slovenska sa pravidelne okrem iných aktivít spoločne prihovárali veriacim pastierskymi listami (z príležitosti nového cirkevného roka, Svetového dňa spoločenských komunikačných prostriedkov, pred voľbami...), ako aj rozsiahlym a tlačou publikovaným pastierskym listom o európskej integrácii roku 2002.

V rámci KBS od jej erigovania pracujú intenzívne jednotlivé komisie a rady, ktoré sa všestranne usilujú o činnosť Cirkvi v jej vnútri, ako aj vo vzťahu Cirkvi k spoločnosti a o šírenie kresťanských hodnôt v každej oblasti života.

-

Jednotlivé nasledujúce udalosti, z ktorých boli vybraté len tie najdôležitejšie, svedčia o Božej starostlivosti aj o cirkev na Slovensku.

Hlavnou udalosťou r. 2003 na Slovensku bola návšteva pápeža Jána Pavla II. v dňoch 11.-14. septembra 2003. Najvyšší pastier Cirkvi navštívil 11. septembra Trnavu, 12. septembra Banskú Bystricu, 13. septembra Rožňavu a 14. septembra slávil svätú omšu v Bratislave, kde blahorečil biskupa Vasiľa Hopku a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú, ako obete komunistického režimu v ČSR. Na svätej omši sa zúčastnili aj zástupcovia jednotlivých biskupských konferencií z Európy i z USA, ktorí sa zúčastnili aj slávnostného zasadnutia KBS v Marianke 15.-16. septembra 2003.

Pápež Ján Pavol II. hneď po príchode na naše územie, na letisku vo svojom príhovore zhrnul naše dávne i nedávne dejiny: „Na utváranie občianskych i náboženských dejín Slovenska mali podiel odvážni a horliví svedkovia evanjelia, ktorých by som tu chcel všetkých s vďakou vyzdvihnúť. Dejiny tejto zeme sa takto vo veľkej miere javia ako dejiny vernosti Kristovi a jeho Cirkvi.

Na spoločnom stretnutí v Banskej Bystrici biskupom a kňazom odporúčal, aby v dôvere a múdro spolupracovali s laikmi , a aby videli otvorený dialóg so svetom kultúry. Tiež odporúčal biskupom, aby mali na mysli otázky sociálnej spravodlivosti a chudobných. Mladých nazval nádejou Cirkvi i svojou nádejou. Povedal: „Nehanbite sa za evanjelium!“ Tiež vyzval k naliehavej starostlivosti o slabých, chudobných a nezamestnaných. Vyslovil naliehavú starostlivosť o rodinu a o ochranu života. Spomínal tiež Európsku úniu, a bolo to hlavne v tom zmysle, že ona bude našu vieru a oddanosť evanjeliu preverovať.

Pápež Ján Pavol II. bol pri tejto návšteve veľmi oslabený a jeho zdravotný stav bol veľmi vážny. Avšak pri tejto návšteve myslel na všetkých, nielen na katolíkov, keď povedal: „Chcem objať všetkých synov a dcéry Slovenska, vrátane príslušníkov národnostných menšín a iných národností. Vedzte drahí moji, že pápež myslí na každého z vás.“

Čo sa týka budúcnosti zaželal nám: „Milovaní prispejte svojou bohatou kresťanskou tradíciou k budovaniu identity novej Európy. Neuspokojujte sa iba hľadaním ekonomických výhod. Veľké bohatstvo môže vyvolať aj veľkú chudobu.“

Návšteva pápeža Jána Pavla II. vniesla na Slovensko ducha pokoja, rozvahy a viac jednoty. Odkaz tohto veľkého pápeža, dnes už blahoslaveného, však nemožno aplikovať len na štyri dni jeho pobytu. Je to úloha na nasledujúce roky bez obmedzenia.

Pápež Ján Pavol II. prejavil svoju priazeň Slovensku už viackrát, aj na začiatku roka 2003, keď na Slávnosť Zjavenia Pána - 6. januára bol ním za prešovského gréckokatolíckeho biskupa konsekrovaný Mons. Ján Babjak v Bazilike sv. Petra v Ríme (menovaný 11. decembra 2002). Súčasne s ním bol konsekrovaný Mons. Milan Šášik, rodák z Lehoty pri Nitre (v súčasnosti mukačevský eparcha na Ukrajine).

20. januára 2003 zriadil Ordinariát Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR. Patrónom Ordinariátu je sv. Šebastián a prvým ordinárom sa stal Mons. F. Rábek, doteraz pomocný biskup a generálny vikár Nitrianskej diecézy. Dočasnou katedrálou sa stal Kostol sv. Jána z  Mathy v Bratislave a  od r. 2009 novovybudovaný Kostol sv. Šebastiána v Bratislave – Krasňanoch, ktorý Ordinariátu daroval bratislavský arcibiskup Mons. S. Zvolenský.

Nasledujúci rok - 14.- 15. februára 2004 sa konala Národná púť do Ríma ako prejav poďakovania za návštevu pápeža Jána Pavla na Slovensku. Na Národnej púti sa zúčastnilo vyše 2000 pútnikov zo Slovenska spolu so svojimi biskupmi, prezidentom Slovenskej republiky a ďalšími vládnymi činiteľmi. Účastní boli aj zástupcovia Ekumenickej rady cirkví.

Ústrednou slávnosťou bola svätá omša 14. februára v Bazilike sv. Petra, hlavným celebrantom bol Jozef kardinál Tomko. Následne pápež Ján Pavol II. prijal účastníkov Národnej púte v Aule Pavla VI.

2. mája 2004 boli konsekrovaní v Katerále sv. Jána Krstiteľa v Trnave dvaja pomocní biskupi Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Ján Orosch (menovaní 2. apríla 2004).

Medzi významné udalosti r. 2004 patrilo aj ukončenie prác a podpísanie parciálnej Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní 13. mája 2004. Ratifikovaná bola 9. júla 2004 na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. Vychádzalo sa z článku 13 odseku 9 Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou, podpísanou 24. novembra 2000 vo Vatikáne.

Na základe Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní založila Konferencia biskupov Slovenska dňa 14. marca 2005 Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n.o., ktoré od 1. apríla 2005 sídli v Spišskej Novej Vsi. Jeho poslaním je zabezpečovať ďalšie odborné vzdelávanie a formáciu pedagogických a nepedagogických zamestnancov katolíckych škôl a učiteľov náboženskej výchovy.

V dňoch 11. – 18. septembra 2005 sa konal tretí Celoslovenský eucharistický kongres. Pápežským legátom bol Jozef kardinál Tomko. Vyvrcholenie bolo 18. septembra 2005 svätou omšou a slávnostnou procesiou v Bratislave-Petržalke, na ktorej sa zúčastnilo cca 80.000 ľudí a ďalšie desaťtisíce ju mohli sledovať prostredníctvom televízie a rozhlasu.

Slovenskí biskupi po dohovore s krakovským kardinálom F. Macharskim schválili projekt zriadenia kaplnky v suteréne Baziliky Božieho Milosrdenstva v Krakove-Lagiewnikach. Celková realizácia bola naplánovaná na 1,213 mil. Sk. Na tento účel bol zriadený zvláštny účet na KBS. Kaplnka bola dokončená v r. 2005 a  náklady sa zvýšili na 1,5 mil. Sk, ktoré boli hradené z darov biskupstiev a jednotlivých veriacich.

16. júla 2005 v Nitre bol konsekrovaný za nitrianskeho biskupa Mons. V. Judák (menovaný 9. júna 2005).

2.-23. októbra 2005 sa konalo 11. všeobecné riadne zasadnutie Biskupskej synody s témou Echaristia, prameň a vrchol života a poslania Cirkvi. Delegátom KBS bol Mons. S. Zvolenský, ktorý vystúpil (10. októbra) s príspevkom: „Prvé piatky ako nástroj udržovania skutočného spojenia s Kristom“.

V živote všeobecnej Cirkvi boli významnou udalosťou aj XX. Svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom 16.-21. augusta 2005, za účasti pápeža Benedikta XVI., na ktorom sa zúčastnili aj mladí zo Slovenska s niektorými svojimi biskupmi a kňazmi. Evidovaných bolo 1219, okrem toho 666 dobrovoľníkov a 750 študujúcich a pracujúcich v ČR boli so skupinou ČBK.

V Levoči sa, v náväznosti na tieto udalosti, 15. augusta 2006 uskutočnilo Celoslovenské stretnutie mládeže s kardinálom Joachimom Meisnerom z Kolína nad Rýnom, miestnym biskupom, kde sa konalo pred rokom toto celosvetové stretnutie.

Rok 2006 bol rokom ukončením Pastoračno-evanjelizačného plánu Katolíckej cirkvi na Slovensku 2001-2006, ktorý obsahoval šesť častí. Analýza pastoračného plánu bola istá sebareflexia Katolíckej cirkvi na Slovensku. V tomto duchu sa pripravoval nový Pastoračný plán na r. 2007-2013, ktorý by mal vyvrcholiť v Jubilejnom cyrilo-metodskom roku. Komisia po viacnásobnom stretnutí dospela k ťažiskovým bodom: oblasť pastorácie mládeže, oblasť rodiny a formácia kňazov.

Na Slávnosť sv. Petra a Pavla – 29. júna 2006 v Ostrihomskej bazilike v Maďarsku sa konala slávnostná bohoslužba za účasti členov Stálych rád KBS a MBK, ktorej hlavným celebrantom bol kardinál Péter Erdö. Homíliu predniesol Mons. František Tondra. Pri tejto príležitosti boli slávnostne odovzdané listy zmierenia medzi týmito miestnymi cirkvami ako prejav ochoty vzájomného odpustenia a zmierenia v súvislosti, s niektorými neľahkými historickými obdobiami, medzi týmito dvoma národmi.

V r. 2007 KBS založila neziskovú organizáciu KANET, n. o. Poskytuje všeobecné prospešné služby v oblasti tvorby a rozvoja, ochrany, obnovy, prezentácie duchovných a kultúrnych hodnôt ako aj v oblasti vzdelávania. Jej cieľom je poskytovanie špeciálnych služieb Cirkvi na Slovensku.

V dňoch 11.-16. júna 2007 sa uskutočnila návšteva ad limina slovenských biskupov, ktorí navštívili jednotlivé kongregácie a pápežské dikastériá. Vyvrcholením tejto cesty bolo osobné stretnutie s pápežom Benediktom XVI., na ktorom biskupi predstavili náboženský život vo svojich diecézach.

Pápež Benedikt XVI. vo svojom príhovore 15. júna 2007 poukázal na situáciu Cirkvi na Slovensku a určil jej program pre ďalšie obdobie. Pripomenul predchádzajúce prenasledovanie komunistickým totalitným režimom a vyjadril vďačnosť za hrdinské svedectvo viery mnohým biskupom, kňazom, rehoľníkom a laikom, medzi ktorými spomenul aj Jána Chryzostoma kardinála Korca, „ktorému“, ako povedal, „odovzdajte moje bratské objatie“.

Pápež Benedikt XVI. vyzval biskupov, aby venovali zvláštnu pozornosť pastorácii mladých ako na úrovni školskej, tak aj na úrovni farskej. Osobitnú pozornosť tiež venoval rodinám, ktoré aj na Slovensku začínajú pociťovať krízu. Neobišiel ani otázku povolaní a ich nárast po roku 1990, ktorých počet sa v ostatných rokoch umenšuje.

28. novembra 2007 bolo ukončené diplomatické pôsobenie Apoštolského nuncia Mons. H. Jozefa Nowackeho.

Dekrétom 30. januára 2008 došlo k úprave hraníc Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku s vytvorením sídla metropolitu a cirkevnej provincie „Sui Iuris“ v Prešove, ktorým sa stal arcibiskup-metropolita Mons. Ján Babjak. Súčasťou provincie sú Košická eparchia s biskupom Mons. M. Chauturom, Bratislavská eparchia s biskupom Mons. P. Rusnákom. Konsekrovaným 16. februára 2008 (menovaný 30. januára 2008).

Dekrétom Kongregácie pre biskupov zo dňa 14. februára 2008 došlo k úprave hraníc Západnej provincie latinských diecéz so vznikom Bratislavskej arcidiecézy, ktorej farnosti boli dovtedy súčasťou Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Prvým arcibiskupom-metropolitom sa stal Mons. S. Zvolenský.

V rámci tejto úpravy vznikla Žilinská diecéza s biskupom Mons. T. Galisom. Diecéza vznikla z pôvodnej Nitrianskej diecézy a sčasti Banskobystrickej diecézy. Úpravu hraníc diecéz oficiálne oznámil z poverenia Svätej stolice Jozef kardinál Tomko, 14. februára 2008.

Na Slávnosť sv. Petra a Pavla v Ríme (29. júna 2008) obidvaja slovenskí arcibiskupi-metropoliti (S. Zvolenský a J. Babjak) prijali z rúk pápeža Benedikta XVI. arcibiskupské páliá.

Delenie diecéz prinieslo nové úlohy, spojené s mnohými ťažkosťami, ohľadom personálií i majetkového prerozdelenia diecéz, ktoré sa riešia ešte nasledujúce roky.

Začiatkom roka 2008 TV LUX s.r.o. ako prvá katolícka televízia na Slovensku získala vlastnú licenciu na vysielanie. .

Svätou stolicou bolo 15. marca 2008 oznámené menovanie Apoštolského nuncia na Slovensku v osobe arcibiskupa Mons. Maria Giordana, ktorý prišiel na Slovensko 4. júna 2008. Nový Apoštolský nuncius v duchu služby vníma svoje poslanie na Slovensku a preto vyjadril svoju ochotu pomôcť biskupom v každej chvíli.

Pápež Benedikt XVI. 29. júna 2008 vyhlásil rok 2008 za Rok sv. Pavla. Slovenskí biskupi okrem iných aktivít vydali pastiersky list, ktorý sa čítal 29. júna 2008.

KBS schválila myšlienku vyhlásiť na Slovensku v r. 2010 za Rok kresťanskej kultúry, ktorý bude prípravou na 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie.

27. decembra 2008 bol menovaný Mons. V. Filo za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy (od r. 2002 ako biskup koadjútor tejto diecézy).

Na Námestí SNP v Bratislave (16. mája 2009) sa konalo podujatie Family Day, ktorého organizátorom bolo Fórum kresťanských inštitúcií s ďalšími občianskymi združeniami. Z tohto podnetu sa na viacerých miestach Slovenska každoročne koná s podporou Cirkvi Deň rodiny, ktorý má pozitívny ohlas aj v občianskej spoločnosti.

6. júna 2009 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave bol konsekrovaný Mons. R. Bezák (menovaný 18. apríla 2009) za trnavského arcibiskupa. 2. júla 2012 bol odvolaný pápežom Benediktom XVI.

V rámci Roka kňazov Komisia pre klérus organizovala viaceré podujatia spojené so 150. výročím narodenia sv. Jána Vianeya. V rámci Slovenska bola zorganizovaná celoslovenská púť kňazov do pútnického miesta v Šaštíne (8. októbra 2009). Táto iniciatíva bola uverejnená aj v L`Osservatore Romano. Z viacerých slovenských diecéz sa uskutočnili spoločné púte kňazov do francúzskeho Arsu.

Pri návšteve pápeža Benedikta XVI. v Českej republike (27.-28. septembra 2009) viacerí biskupi, kňazi a veľký počet Božieho ľudu navštívil Brno a Starú Boleslav.

KBS na svojom jesennom zasadnutí (28.-29. októbra 2009) súhlasila s návrhom Katolíckej univerzity v Ružomberku, aby sa posledná januárová nedeľa každoročne venovala Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa začalo 26. februára 2010 za prítomnosti arcibiskupa-metropolitu Mons. S. Zvolenského verejné otváracie zasadanie diecéznej fázy procesu blahorečenia dona Titusa Zemana, ktorý bol odsúdený komunistickým režimom

Svätá Stolica sa vyjadrila v r. 2010 k štyrom domnelým biskupom-baziliánom z Ukrajiny, ktorí spadajú do veľkej exkomunikácie. Táto samozvaná skupina hierarchov ovplyvňuje svojimi názormi a postojmi (exkomunikácia pápeža, kardinálov a biskupov...) aj skupinu kňazov – baziliánov na Slovensku, ktorí sú nimi inštruovaní. Stredisko svojho pôsobenia majú v Jarku pri Nitre.

Katolícka cirkev na Slovensku veľmi promptne zareagovala na zemetrasenie na Haiti (v januári 2010) a poskytla finančnú pomoc na 16 projektov (sirotince, školy...), ktoré realizovala Slovenská katolícka charita na Haiti. Už po prvých mesiacoch sa investovalo z strany Katolíckej cirkvi na Slovensku 1,3 mil. €., ktoré boli získane zbierkami.

V prípade povodní, ktoré boli na území Slovenska (leto 2010) Slovenská katolícka charita spolupracovala s ďalšími organizáciami najmä s Človek v ohrození. Monitoringom prešlo 1140 domácností a rozdelených bolo 401 760 €. Značná časť peňazí (595 833 €) bola rezervovaná a podmienená ďalšími odbornými, najmä statickými posudkami. Aj v tomto prípade katolícki veriaci na Slovensku preukázali veľkodušnosť pri obetovaní prostriedkov pre pomoc iným.

Mons. Bernard Bober bol menovaný 4. júna 2010 za košického arcibiskupa - metropolitu. Službu slávnostne prevzal 10. júla 2010.

Pápež Benedikt XV. v septembri 2010 založil Pápežskú radu pre šírenie novej evanjelizácie. Jej adresátmi sú tri skupiny: 1. tí, ktorí Božie slovo nikdy nepočuli; 2. pokrstení, ktorí žijú akoby Boha nebolo; 3. tí, ktorí poznajú Božie slovo a potrebujú zažiť jeho moc. Nová evanjelizácia neznamená zmenu v obsahu posolstva, ale aktuálne ohlasovanie, odpovedanie na výzvy dnešnej doby. To bude aj témou plánovanej biskupskej synody 7.-28. októbra 2012, na ktorej sa za KBS zúčastní arcibiskup Mons. S. Zvolenský.

V máji 2011 sa uskutočnilo sčítanie obyvateľstva Slovenskej republiky. K Rímskokatolíckej cirkvi sa hlási 3 347 277, čo je 62 %. Obyvateľstva SR.

Mons. Štefan Sečka, pomocný spišský biskup bol 4. augusta 2011 menovaný za spišského biskupa. Službu slávnostne prevzal 10. septembra 2011.

Bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský 27. septembra 2011 otvoril diecézny proces blahorečenia novica – scholastika Spoločnosti Ježišovej Tomáša Munka a jeho otca Františka, ktorí zomreli násilnou smrťou r. 1945 v nemeckom nacistickom tábore. Cieľom tohto konania je preskúmať ich život a dokázať ich mučeníctvo.

 XXI. Svetové dni mládeže v Madride sa konali 16.-21. augusta 2011, na ktorých sa zúčastnilo okolo 2000 mladých pútnikov zo Slovenska.

6. februára 2012 KBS vydala vyhlásenie Katolícka cirkev a spoločnosť pri riešení niektorých záležitostí, pretože už dlhodobo sa Katolícka cirkev usiluje o taký vzťah so štátom, ktorý pri hľadaní rovnováhy medzi dobrom jednotlivca a spoločným dobrom, rešpektovaním základných ľudských prác a slobôd, solidarity a subsidiarity, napomôže integrálnemu ľudskému rozvoju jednotlivca i celej spoločnosti.

V bratislavskej katedrále sv. Martina bol 17. marca 2012 konsekrovaný pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko (menovaný 31. januára 2012).

Liturgická komisia pôsobiaca pri KBS už niekoľko rokov pripravuje s odborníkmi vydanie Omšového misálu, v ktorom budú akceptované ostatné požiadavky Kongregácie pre kult a doplnený liturgický kalendár.

V r. 2013 pripravila už tretí návrh obnoveného slovenského znenia Omšového poriadku podľa tretieho typického vydania Rímskeho misála.

Z príležitosti 1150. výročia významného jubilea príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda v roku 863 na naše územie, si s vďačnosťou pripomíname trvalú prítomnosť a bohatstvo cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách v oblasti duchovnej, kultúrnej i národnej, z čoho žijeme až do súčasnosti. Preto rok 2013 sa nesie v znamení Roka viery a Jubilejného cyrilo-metodského roka, čo sa mnohorako odrazilo v živote slovenských katolíckych diecéz.

Otvorenie Cyrilo-metodského jubilejného roka - 5. júla 2012 v Nitre, slávnostnou sv. omšou bolo dôstojným začiatkom tejto významnej udalosti v živote cirkvi na Slovensku.

Významnou súčasťou bolo putovanie relikvie sv. Cyrila-Konštantína po slovenských diecézach v r. 2011-2013. Putovanie relikvie pokračovalo v auguste a septembri r. 2013 v zahraničných spoločenstvách (aj v USA a Kande), kde žijú slovenskí veriaci.

Putovanie relikvií po farnostiach malo veľmi živý ohlas. Bola to príležitosť k duchovnej obnove farností (novéna, ľudové misie, organizovanie púti: Nitra, Kopčany, Devín, Velehrad, Mikulčice, Blatnohrad...).

KBS mala spoluúčasť na organizovaní viacerých podujatí. Spomeňme medzinárodnú konferenciu Tradícia a prítomnosť misijného diela sv. Cyrila a Metoda na UKF v Nitre úzkej spolupráci s Biskupským úradom v Nitre – 13.-15. november 2012.

Z príležitosti Cyrilo-metodského jubilea boli vydané viaceré publikácie Život Konštantína – Cyrila a Metoda (preklad a úprava Š. Vragaš), Svätí Cyril a Metod (A. Paulíny a E. Tonelli) – brožúrka pre deti. Nové publikácie vyšli v náklade po 35000 výtlačkov. KBS vložila do týchto projektov 4.000,- €.

V Katedrále sv. Františka Xaverského bol 15. decembra 2012 uvedený do úradu biskupa Banskobystrickej diecézy Mons. Marián Chovanec (menovaný 20. novembra 2012).

Vo februári sa konala Národná púť veriacich do Ríma (25.- 28. februára 2013), na ktorej sa zúčastnilo viac ako tisíc pútnikov. Púť vyvrcholila svätou omšou v Bazilike sv. Petra, ktorú celebroval kardinál Jozef Tomko 27. februára 2013. Pútnici sa zúčastnili v tento deň aj na poslednej generálnej audiencii s pápežom Benediktom XVI., ktorý sa vzdal služby Najvyššieho pastiera Cirkvi (22. februára 2013). Prítomný bol aj prezident SR Ivan Gašparovič a slovenskí biskupi s veľkým počtom kňazov.

V dňoch 25.-26. februára 2013 sa konala medzinárodná konferencia v Ríme (Orientálny inštitút a Gregorova univerzita) z príležitosti Cyrilo-metodského jubilea za účasti aj slovenských historikov (Jozef kardinál Tomko, Mons. Cyril Vasiľ, Mons. Viliam Judák, Dr. Andrej Škoviera, Dr. Šimon Martinčák...) .

V rámci Cyrilo-metodského jubilea sa uskutočnila púť kňazov z viacerých diecéz po stopách sv. Sedmopočetníkov do Macedónska, Srbska a Chorvátska (1.- 6. apríla 2013).

V Bratislave sa 26. apríla 2013 konala významná medzinárodná konferencia o pohľade Katolíckej cirkvi na rodovú rovnosť. Vystúpili na nej odborníci z viacerých krajín, ktorí priblížili zrod, súvislosti a dôsledky tejto stále viac rozšírenej ideológie. Na sympóziu, ktoré pripravila Konferencia biskupov Slovenska, sa zúčastnili niektorí biskupi, viaceré osobnosti spoločenského, politického a náboženského života zo Slovenska i zahraničia.

Pápežský výbor pre historické vedy v spolupráci s Oddelením pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu Ústavom svetových dejín Ruskej akadémie vied, Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou UK usporiadal medzinárodnú vedeckú konferenciu Svätí Cyril a Metod a ich náboženské a kultúrne dedičstvo, most medzi Východom a Západom v dňoch 8.-12. mája 2013 na UK v Bratislave. Účastníci konferencie navštívili aj starobylý Devín a Nitru.

V Skalici 9. júna 2013 vo Farskom kostole sv. Michala Archanjela sa začala diecézna fáza procesu blahorečenia rodáka z Duboviec Janka Havlíka, bohoslovca Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul umučeného komunistickým režimom.

Na pútnickom mieste v Lutine bol 1. júna 2013 konsekrovaný pomocný prešovský gréckokatolícky biskup Milan Lach (menovaný 19. apríla 2013).

Prefekt Kongregácie pre klérus, kardinál Mauro Piacenza na pozvanie KBS navštívil Slovensko v dňoch 5.-8. júna 2013. Stretnutie so slovenským klérom sa uskutočnilo 6. júna 2013 v Žiline-Vlčinciach. Nasledujúci deň – na Slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho – sa stretol s predstavenými seminárov a bohoslovcami v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne.

V Nitre 5. júla 2013 vyvrcholilo slávenie Cyrilo-metodského jubilea národnou púťou za účasti, pápežského legáta J. Em. kardinála Franca Rodého, emeritného prefekta Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života a ďalších významných osobností cirkevného a politického života. Bohatá bola účasť zástupcov jednotlivých biskupských konferencii z Európy.

Svätý Otec František, tak ako aj v minulosti jeho predchodcovia, poslal prezidentovi a občanom Slovenskej republiky, blahoprajný list k tomuto sviatku.

Zúčastnení biskupi na púti spolu s kňazmi a Božím ľudom zaslali z tejto príležitosti pozdravný list Svätému Otcovi, ktorý bol prečítaný v závere svätej omše.

Po svätej omši sa prihovoril k zúčastneným prezident Slovenskej republiky. Guvernér Národnej banky SR doc. Jozef Machút, predstavil dvojeurovú mincu, ktorá zobrazuje solúnskych bratov a bola vydaná pri tejto príležitosti. Vtedajší generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ing. Tomáš Drucker prezentoval poštovú známku s cyrilo-metodským námetom, ktorá vyšla v spolupráci s Vatikánom a Bulharskom.

V katedrále (4. 7. 2013) bola v predvečer slávnosti požehnaná nová katedrálna bronzová brána s výjavmi zo života solúnskych svätcov a zároveň otvorená archeologická výstava Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku. Výstava potrvá do 31. 8. 2013. Potom bude premiestnená do Vatikánskych múzeí.

V Nitre sa vybudovala v rámci kresťanskej pútnickej cesty kaplnka zasvätená svätému Cyrilovi a Metodovi v spolupráci s francúzskym katolíckym pútnickým spolkom CHRÉTIENNE. Požehnanie nitrianskym biskupom Mons. Viliam Judákom sa uskutočnilo 5. júla za účasti francúzskych pútnikov. Tiež z tejto vzácnej príležitosti v Nitre pred Univerzitou Konštantína Filozofa bola inštalovaná socha tohto vzdelanca-svätca, zásluhou Nadácie Konštantína Filozofa, ktorá pôsobí pri Biskupskom úrade v Nitre.

Z príležitosti Sviatku sv. Cyrila a Metoda bolo zaslané biskupmi Slovenska Posolstvo KBS krajanom žijúcim v zahraničí pri príležitosti Roku viery a Roku sv. Cyrila a Metoda.

V dňoch 26. - 28. júla 2013 sa konalo Národné stretnutie mládeže R13 v Ružomberku.

V období 2003-2013 z biskupského kolégia odišli do večnosti:

Mons. P. Hnilica - 8. októbra 2006; Mons. P. Dubovský – 10. apríla 2008; Mons. J. Bukovský – 18. decembra 2010; Mons. R. Baláž – 27. júla 2011; Mons. E. Kojnok – 27. októbra 2011; Mons. F. Tondra – 3. mája 2012.

-

V Ríme boli 27. apríla 2014 svätorečení pápeži Ján XXIII. a Ján Pavol II.

Arcibiskupi Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Ján Babjak sa zúčastnili synody o rodine v jeseni 2014 a 2015.

Rožňavskú diecézu od 16. mája 2015 vedie ako diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.

V Poprade sa v dňoch 31. júla – 2. augusta konalo Národné stretnutie mládeže P15.

V Bratislave sa 20. septembra 2015 uskutočnil celoslovenský Pochod za život.

V dňoch od 9. do 13. novembra 2015 uskutočnili slovenskí biskupi návštevu Ríma ad limina apostolorum, počas ktorej sa dvakrát stretli s pápežom Františkom.

Slovenské katolícke diecézy sa zapojili do mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva, ktorý sa konal z rozhodnutia pápeža Františka od 8. decembra 2015 do 20. novembra 2016. Diecézni biskupi vyhlásili niekoľko významných chrámov svojej diecézy za jubilejné kostoly.

V dňoch 26. – 31. júla 2016 sa v Krakove konali Svetové dni mládeže za účasti pápeža Františka. Zavítalo na ne viac než 4000 mladých Slovákov.

Nový košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč prijal biskupskú vysviacku 1. septembra 2016 v Košiciach.

Prešovského gréckokatolíckeho pomocného biskupa Milana Lacha 24. júna 2017 vymenoval Svätý Otec František za apoštolského administrátora vakantnej gréckokatolíckej eparchie Parma v štáte Ohio v USA.

Svojej služby sa 12. septembra 2017 ujal nový apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello.

30. septembra 2017 v Bratislave blahorečil kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, saleziánskeho kňaza a mučeníka Titusa Zemana.

V období rokov 2014 – 2018 zomreli biskupi: Mons. Dominik Tóth – 16. mája 2015, Mons. Vladimír Filo – 18. augusta 2015, Ján Chryzostom kardinál Korec – 24. októbra 2015, Mons. Dominik Hrušovský – 27. júla 2016, Mons. Jozef Zlatňanský – 11. februára 2017, Mons. Štefan Vrablec – 1. septembra 2017

Zdroj: Archív KBS



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024