Tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie si pripomenú viacerými akciami

TK KBS, ml; ml | 21. 03. 2018 09:05



Bratislava 21. marca (TK KBS) Slovensko si tento rok 25. marca pripomenie tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Viacdňový program bude spojený s viacerými sprievodnými podujatiami. Už dnes sa uskutoční manifestácia za život a spravodlivú spoločnosť pre všetkých, ďalšie akcie sa uskutočnia v piatok a cez víkend. V sobotu sa očakáva rekonštrukcia policajného zásahu proti Sviečkovej manifestácii. Novinárom to dnes povedali zástupcovia organizácií, ktoré sa pod vedením Fóra kresťanských inštitúcii podieľajú na ich príprave.

Už dnes o sedemnástej hodine sa začína pi príležitosti osláv 30. výročia Sviečkovej manifestácie manifestácia za život a spravodlivú spoločnosť pre všetkých. Manifestácia chce aktualizovať odkaz sviečkovej manifestácie pre dnešok. Organizátori tvrdia, že jej cieľom manifestovať a vyjadriť rozhodný postoj v prospech ochrany ľudského života od počatia, za život v slobode a  pravde  a za spravodlivosť vo všetkých sférach spoločenského a politického života. Jednotlivé tézy sú rozpísané v manifeste, ktorý je uverejnený na web stránke k podujatiu bratislavazazivot.sk, a ktorý ako signatári podporili viaceré osobnosti z oblasti kultúry a občianskeho života. Manifest je možné podporiť aj cez portál citizengo.org.

V piatok 23. marca o 19:00 h je naplánovaná mládežnícka svätá omša v Kostole kapucínov na Župnom námestí v Bratislave a sviečkový sprievod k pamätníku Sviečkovej manifestácie na Hviezdoslavom námestí v Bratislave. O deň neskôr, v sobotu 24. marca, sa o 15:30 h uskutoční na Hviezdoslavovom námestí rekonštrukcia policajného zásahu proti Sviečkovej manifestácii. O 17:00 h bude v kine Mladosť archívny týždenník z marca 1988, premietanie filmu Kawasakiho ruža a diskusia s historikom. Nedeľný program sa začne o 10:30 h, keď bude v Katedrále sv. Martina slávnostná svätá omša s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislavom Zvolenským, bratislavským arcibiskupom metropolitom.

V poobedných hodinách - o 15:00 h - je naplánované modlitbové zhromaždenie na Rybnom námestí - pri Morovom stĺpe, na ktoré pozýva Združenie Máriina doba. Záverečná časť bude patriť o 16:00 h slávnostnému podujatiu "Ako zaobchádzame s našou slobodou" v Primaciálnom paláci v Bratislave (je iba na pozvánky) a spomienkovým podujatím pri pamätníku Sviečkovej manifestácie (o 18:00 h). Vystúpi na ňom katolícky disident a aktivista, ktorý patril k organizátorom Sviečkovej manifestácie František Mikloško. Poslednou časťou bude koncert v Slovenskej filharmónii - Redute so začiatkom o 19:00 h, ktorý je pre pozvaných hostí. Očakáva sa účasť zástupcov cirkví, občianskych spoločností, laických organizácií a členov vlády, parlamentu a predstaviteľov diplomatického zboru.

Pred 30 rokmi sa konalo pred budovou Národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu. Zástup modliacich sa a spievajúcich veriacich, so sviecami v rukách, bol rozohnaný príslušníkmi Verejnej a Štátnej bezpečnosti. Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Organizátor zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok.

Táto manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“. Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

V súvislosti so Sviečkovom manifestáciou dnes slovenskí historici zaslali Generálnej prokuratúre (GP) SR verejnú požiadavku, v ktorej verejne žiadajú, aby dokumenty v správe alebo archíve Generálnej prokuratúry boli odovzdané do Slovenského národného archívu alebo archívu ÚPN. Podľa názoru podpísaných historikov dokumenty, ktoré sa týkajú pamätných dní SR, by nemali byť v správe alebo archíve GP SR, ale prístupné v spomínaných archívoch. Informoval o tom jeden zo signatárov František Neupauer, ktorý pripomenul, že výzvu na GP nepodával ako zástupca Ústavu pamäti národa, v ktorom pracuje, ale ako fyzická osoba F. Neupauer, čo je zrejmé aj z podania. Všetci historici sa podpísali ako fyzické osoby, dodal.

KOMPLETNÝ PROGRAM je možné nájsť na internetovej stránke www.svieckovamanifestacia.sk a fki.sk

CHRONOLÓGIU Sviečkovej manifestácie je možné nájsť TU



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024