V Spišských Vlachoch si pripomenuli 30. výročie Sviečkovej manifestácie

TK KBS, lba; ml | 20. 03. 2018 09:44



Spišské Vlachy 20. marca (TK KBS) Sviečková manifestácia ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu bola témou besedy žiakov 8. a 9. ročníka Základnej školy (ZŠ) sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch. Uplynulý piatok – 16. marca 2018 medzi žiakov zavítal František Neupauer, historik, učiteľ a publicista, autor a gestor projektu Nenapadní hrdinovi.

Ešte pred samotnou besedou si žiaci najprv pozreli zábery zo sviečkovej manifestácie i osobné výpovede zaznamenané vo videoarchíve.

František Neupauer vo svojom vstupe následne priblížil nielen prípravu a priebeh sviečkovej manifestácie, ale predovšetkým jej požiadavky a dôvody, ktoré k nej viedli – prenasledovanie a porušovanie náboženskej a občianskej slobody. Bližšie vysvetlil útlak a prenasledovanie Cirkvi vo vtedajšom Československu a snahy o jej likvidáciu. Poukázal na život podzemnej cirkvi - tajné stretávanie sa a vykonávanie dnes bežných náboženských aktivít, ktoré však museli zostať utajené pred vtedajšou komunistickou štátnou mocou. Celkovú charakteristiku vtedajšieho režimu demonštroval na príkladoch cenzúry v médiách, uzatvorení hraníc, podriadenosti ZSSR či kolektivizácie.

Moc v štáte mala v rukách KSČ, ktorá prenasledovala všetkých svojich skutočných i potenciálnych odporcov. Zdôraznil, že to bola predovšetkým doba plná zastrašovania a vydierania, vyhrážok, šikanovania, fyzického i psychického násilia. Totalitný režim šíril atmosféru strachu a nástojčivo sa snažil, aby sa ľudia báli. Neopísal však iba základné fakty a všeobecnú charakteristiku. Na príklade mnohých osobných svedectiev popísal a priblížil žiakom hrôzy tej doby a opísal, ako sa násilie dotýkalo konkrétnych ľudí. Žiakov upozornil na fakt, že hoci v databáze súdených je cca 70 000 ľudí, prenasledovanie a násilie sa dotýkalo aj tých, čo neboli priamo súdení, ale trýznení iným - rafinovaným spôsobom. Zo slov Františka Neupauera bolo cítiť jasný kontrast medzi snahou o udržanie si moci akýmikoľvek prostriedkami, zastrašovanie a prenasledovanie na strane KSČ a na strane prenasledovaných to bola vernosť pravde a túžba žiť autentický a hodnotný život.

Spisske Vlachy, Svieckova

Žiakom zacitoval aj známy výrok Silvestera Krčméry, ktorý povedal počas obhajoby pre súdom: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych.“

Nasledovala diskusia, počas ktorej sa mohli žiaci pýtať doplňujúce otázky. František Neupauer zároveň predstavil prítomným žiakom projekt Nenápadní hrdinovia, jeho ciele a poslanie. V minulosti sa doň žiaci ZŠ sv. Jána Krstiteľa zapojili už trikrát. „Projekt Nenapadni hrdinovia pomáha mladým ľuďom objavovať dejiny "z prvej ruky" cez príbehy ľudí, ktorí prežili svoj osobný zápas s komunistickým totalitným režimom. Na tento zápas sa často zabúda, nemohlo sa o ňom pred rokom 1989 hovoriť  a pritom je to jasný zápas so zlom vo všetkých jeho podobách.  

Spisske Vlachy, Svieckova

Pod plášťom rovnosti pre všetkých sa skrývalo prenasledovanie usilovných,  talentovaných,  inteligentných. Závisť vyprovokovala kradnutie majetku podnikateľom i cirkvám.  A ľudia viery,  slobody a zodpovednosti sa ocitli za mrežami.  Takýchto ľudí, nenápadných hrdinov,  dokonca aj môjho menovca objavili Vaši študenti.  Patrili ako žiaci základnej školy medzi najmladších, no pod taktovkou obetavých pedagógov i vďaka ich entuziazmu a nadšenie boli obohatením našej konferencie a celého projektu. Patrí im,  vám,  naša vďaka a uznanie,“ zhrnul František Neupauer pre školský časopis SRDCE.

Na záver žiakov povzbudil, aby naplno využívali svoje talenty a dary, aby žili v pravde a praktizovali apoštolát vzájomnej pomoci vo svojom najbližšom okolí.

TK KBS informoval Ľubomír Baloga



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024