Príbeh o záchrane pred moslimskými teroristami nominovaný na Oscara

TK KBS, isa; ml | 01. 03. 2018 08:00Bratislava 1. marca (TK KBS) Krátky film mladých tvorcov “WATU WOTE: All of us”, ktorý rozpráva autentický príbeh vyvracajúci stereotypy o spolužití moslimov a kresťanov v Afrike, získal nomináciu na Oscara. Vznik filmu podporila pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need, ktorej poslaním je pomoc prenasledovaným kresťanom.

 

V decembri 2015 na severovýchode Kene zaútočili na autobus smerujúci do Mandery, malého mesta na hraniciach so Somálskom, islamistickí teroristi z organizácie al-Shabab. Vyzvali moslimských pasažierov, aby medzi sebou identifikovali kresťanov, čím by ich poslali na istú smrť. Moslimskí cestujúci odmietli vyhovieť podmienkam útočníkov a svojím odporom zachránili životy kresťanov. Na základe týchto udalostí vznikol dvadsaťdvaminútový film „WATU WOTE: All of us” („Watu Wote: My všetci“), ktorý bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší hraný krátky film.

 

Film už získal viac ako 60 ocenení na filmových festivaloch, medzi nimi aj cenu Gold Student Academy Award, ktorá je považovaná za študentského Oscara. Tvorcov osobitne potešili ocenenia získané na africkom kontinente, kde získali ceny za najlepší africký film na filmových festivaloch v Zanzibare a Durbane.

Film, ACN, Oscar 

„Pre vznik celého filmu bola veľmi dôležitá autenticita. Preto sme aj členov nášho štábu hľadali v Keni. Celý tím aj herci pochádzajú z Kene a Somálska a sú medzi nimi moslimovia aj kresťania. Medzi Keňanmi boli dokonca zastúpení príslušníci všetkých kmeňov. Toto je veľmi dôležité, pretože práve o tom hovorí aj názov filmu “All of us” (My všetci)," hovorí producent filmu Tobias Rosen v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need (známu aj ako Kirche in Not), ktorá bola jedným zo sponzorov filmu.

 

V mnohých častiach sveta, a zvlášť v Afrike, sa radikálne islamské skupiny snažia zasievať medzi kresťanov a moslimov nedôveru. Krátky film vykresľuje atmosféru strachu a podozrievania, ktorá je bežnou súčasťou života v tomto regióne. Hlavným posolstvom filmu je, že zmena môže prísť cez utrpenie, ale tiež prostredníctvom viery a súdržnosti. Film vznikol vďaka článku v novinách, na základe ktorého „scenáristka Julia Drache vytvorila neuveriteľný príbeh, ktorý poukazuje na solidaritu medzi ľuďmi a na to, že skutky jednotlivcov môžu zmeniť chod histórie,” dodáva Rosen (Snímky: ACN International).

 

TK KBS informovala Ivana Šalgová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023