Predseda KBS: Mnohí si volia štýl, ktorý je v rozpore s Božím zákonom

TK KBS, szv; ml | 06. 02. 2018 10:00



Bratislava 6. februára (TK KBS) “Aktuálne otázky ľudskej mravnosti”. To je názov medzinárodnej konferencie, ktorú dnes zorganizovala v Aule Benedikta XVI. Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univezity Komenského v Bratislave Konferencia biskupov Slovenska. Sympózium sa konalo pri príležitosti 25. výročia encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach cirkevnej náuky o mravnosti. Hlavným hosťom bol nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery. Konferenciu otvoril s príhovorom predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Prinášame ho v plnom znení.

-

Vaša Eminencia, kardinál Muller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery,

Vaše Excelencie, vážení hostia, bratia a sestry,

dovoľte mi, aby som Vás v mene Konferencie biskupov Slovenska srdečne privítal na medzinárodnej konferencii na tému „Aktuálne otázky mravnosti“, ktorú sme pripravili v spolupráci s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave pri príležitosti 25. výročia promulgácie encykliky sv. Jána Pavla II., Veritatis splendor, čo si pripomenieme na sviatok Premenenia Pána, 6. augusta. Rád pripomínam, že rovnako v tomto roku si pripomíname 50. výročie prorockej encykliky pápeža Pavla VI. Humanae vitae.

Chcel by som v mene nás všetkých úprimne poďakovať všetkým prednášajúcim, ktorí prijali pozvanie a osobitne Jeho Eminencii, pánovi kardinálovi Müllerovi.

Myslím, že nie je nič nezvyčajné, ak chceme hovoriť o mravnosti. Veľký záujem o toto podujatie je dôkazom, že mnohí ľudia majú stále záujem poznať náuku viery a mravov tak, ako o nej hovorí evanjelium a Katolícka cirkev. Hovoriť o tejto téme je o to viac naliehavé, o čo viac naši súčasníci dospievajú k názoru, že dnešný človek už stratil túžbu po ideáloch a cnostiach, ako ich po stáročia predstavovalo kresťanstvo.

Práve naopak, denne sme konfrontovaní s otázkami, ktoré svedčia, že nie všetci rozumejú požiadavkám evanjelia na svätý, a teda aj na mravný život. Sme svedkami, že mnohí ľudia si dobrovoľne volia životný štýl, ktorý je zreteľne v rozpore s prirodzeným Božím zákonom. Táto svojvôľa najviac poznačila inštitúciu manželstva a rodiny. Dnes sme svedkami šírenia rodovej ideológie. Svätý Otec František ju často označuje za zlo, voči ktorému sa treba brániť.

Encyklika Veritatis splendor je zrelým filozofickým a teologickým dielom, často označovaná za dokument, ktorý prostredníctvom kresťanskej antropológie umožňuje lepšie chápať závažné morálne problémy našich čias. O základných témach tohto výnimočného dokumentu budeme dnes určite počuť veľa cenných postrehov a informácií od našich vzácnych hostí.

V tejto chvíli si dovolím len dve poznámky. Encyklika zdôrazňuje formáciu svedomia. Zdá sa mi, že toto je jeden z tých odkazov, ktorý v našej sekularizovanej a niekedy voči kresťanom nepriateľskej dobe, naberá stále viac na sile. Formácia svedomia je dôležitá pre každého človeka, ale zvlášť pre nás, katolíkov, aby sme lepšie porozumeli vlastnej viere a vnútorne si osvojili mravné princípy, ktoré nám Boh odovzdával v Zjavení. Z toho vyplývajú praktické pastoračné úlohy: venovať viac času formácii svedomia detí, mládeže a snúbencov, ale vlastne všetkých sociálnych skupín, ktoré sa usilujú s čistým svedomím riešiť mnohoraké morálne dilemy.

Druhá poznámka sa týka pozitívneho Božieho zákona. On je tým jasom pravdy, prítomným v ľudskom svedomí. Ak chcú aj politici prijímať spravodlivé zákony, musia byť v súlade s pozitívnym Božím zákonom. V opačnom prípade vedú ku životu v hriechu. Je úlohou nášho katolíckeho spoločenstva pripomínať a vysvetľovať verejným predstaviteľom túto pravdu. Zvlášť v situácii, keď sú neraz vystavení veľkému, aj medzinárodnému tlaku, aby súhlasili s normami, ktoré sú v priamom rozpore s evanjeliovým posolstvom.

Vážení hostia, bratia a sestry, veľmi sa teším, že začíname toto podujatie, aby sme spoločne uvažovali nad veľkými témami, ktoré odjakživa trápili človeka. Mám nádej, že táto diskusia môže výraznou mierou prispieť k duchovnej obnove, k obnove života podľa evanjelia a k formácii svedomia kresťanov na Slovensku.

Všetkým nám želám, aby toto stretnutie prinieslo mnoho nových cenných impulzov pre náš každodenný kresťanský život.

Ďakujem Vám za pozornosť.

-



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024