Gréckokatolícka cirkev ďakovala za 10 rokov metropolitného usporiadania

TK KBS, ispa; ml | 05. 02. 2018 14:00



Ľutina 5. februára (TK KBS) Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si 30. januára pripomenula 10. výročie jej povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris. V nedeľu 4. februára prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ slávil pri tejto príležitosti v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine archijerejskú svätú liturgiu, spolu s kardinálom Stanisławom Dziwiszom, apoštolským nunciom Mons. Giacomom Guidom Ottonellom a ďalšími arcibiskupmi a biskupmi zo Slovenska a zahraničia a desiatkami kňazov. Zároveň to bol Deň zasväteného života v Prešovskej archieparchii, ktorého sa zúčastnilo osemdesiat rehoľníkov a rehoľných sestier.

Lutina, Babjak

Slávnostnú homíliu ohlásil krakovský kardinál Stanisław Dziwisz, ktorý ocenil rozkvet Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku i požehnané pôsobenie vladyku Jána Babjaka SJ. „Boh odmenil vernosť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Po prechode cez Červené more totalitného systému táto cirkev sa stala odolnejšou, duchovne mocnejšou a v novej spoločenskej a politickej situácii sa chopila nových úloh. Korunovaním celého procesu obnovenia a oživenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku bolo už spomenuté jej povýšenie na Metropolitnú cirkev sui iuris. Hľa, to sú niektoré vonkajšie znaky životaschopnosti prešovskej cirkvi. Naproti tomu v srdci samého Boha sú zapísané duchovné postoje a skutky – ovocie milosti a svätosti ľudí, ktorí tvoria túto cirkev. Je za čo ďakovať Bohu.“

Vyzdvihol aj vernosť tejto cirkvi v nedávnej histórii: „Kde bol Ježiš, keď v roku 1950 komunisti, ktorí bojovali s Bohom a s pravdou, likvidovali Gréckokatolícku cirkev v Československu? Hľa, on, ukrižovaný Pán, bol s nimi v jednej lodi, ktorá plávala uprostred víchrice, a do tejto lode udierali hromy šialenej ideológie, ktorá bojovala proti všetkému, čo sa spájalo s Bohom. On – Ježiš Kristus zdieľal s nimi svoj osud. On bol s nimi vo väzení, v uponížení, v pocite bezmocnosti, vo fyzickom a duchovnom utrpení. Mnohí prenasledovaní vydali neskôr svedectvo, že vydržali vďaka vedomiu, že Boh bol s nimi, že ich neopustil.“

Na konci slávnosti sa prihovoril apoštolský nuncius Mons. Giacomo Guido Ottonello, ktorý pripomenul výročia, ktoré v tomto roku slávi Prešovská metropolitná cirkev sui iuris i výročia prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a poďakoval jemu i eparchiálnym biskupom Milanovi Chauturovi CSsR a Petrovi Rusnákovi za ich záslužnú a cennú pastoračnú prácu pre spoločné dobro veriacich. „Želám všetkým, aby sme sa vydali s novým elánom na cestu nasledovania Pána, ktorý nás pozýva nasledovať ho do Jeruzalema, aby sme s ním slávili jeho i našu Paschu.“ Vznik novej eparchie pred dvesto rokmi a metropolie pred desiatimi rokmi „je výsledkom zváženia mnohých historických a geografických aspektov, ale rozhodujúcu úlohu majú istotne pastoračné, misionárske a evanjelizačné dôvody. Tie aj dnes určujú naše konanie. Územie, na ktorom leží Prešovská metropolitná cirkev má svoju územnú a kultúrnu identitu, ktorá cez rôzne udalosti, niekedy svetlé a inokedy menej svetlé, bola dôležitým prínosom pre ľudský a duchovný pokrok tých, ktorí patria k tejto cirkvi.“

Zo slávnosti poslali gréckokatolíci pozdravný list Svätému Otcovi Františkovi. Zaznel aj pozdravný list kyjevsko-haličského vyššieho arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka. V mene všetkých kňazov, kňazských rodín, rehoľníkov, rehoľných sestier, seminaristov i celého Božieho ľudu Prešovskej archieparchie i metropolie zablahoželal arcibiskupovi metropolitovi i obom eparchiálnym biskupom protosynkel Prešovskej archieparchie otec Ľubomír Petrík, ktorý vyjadril poďakovanie za ich službu a tiež prosbu za radu hierarchov: „Prosíme za vás, za radu hierarchov našej cirkvi, ktorá bola metropolitným usporiadaním uznaná za zrelú mať ducha synodality a jednoty.“ Obzvlášť poďakoval vladykovi Jánovi, hlave Prešovskej metropolitnej cirkvi sui iuris, a zaželal mu do ďalších rokov zodpovednej služby „hojnosť Božieho požehnania, zdravie, pokoj, radosť i veľa potrebných síl, ale predovšetkým neochvejnú vieru, nehynúcu nádej a nezištnú lásku vychádzajúcu z každodennej osobnej skúsenosti s Božou láskou.“

Slová vďaky Trojjedinému Bohu a všetkým prítomným nakoniec vyslovil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Poďakoval otcovi kardinálovi a otcovi nunciovi, spolubratom arcibiskupom a biskupom, kňazom vo všetkých službách na rôznych miestach, rehoľníkom a rehoľným sestrám i všetkým veriacim. Poďakoval všetkým vzácnym hosťom, medzi ktorými nechýbali ani pravoslávny arcibiskup metropolita Rastislav a biskup Evanjelickej cirkvi a.v. Slavomír Sabol, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, poslanec NR SR Peter Chudík, primátorka Prešova Andrea Turčanová a ďalší. Povedal, že jeho najväčšou radosťou sú horliví kňazi. „Všade vidím veľké Božie požehnanie, ktoré spočíva na vašej práci, ktorú vykonávate s veľkou láskou a horlivosťou. Zvolávam na vás, drahí kňazi a na vaše rodiny, hojné Božie požehnanie.“ Zvlášť poďakoval za pôsobenie gréckokatolíckej teologickej fakulty a kňazského seminára i za pôsobenie pastoračných centier a pútnických miest: „Možno až vo večnosti spoznáme, koľko dobra, milosti a posilnenia vo viere sa veriacim dostalo v týchto formačných centrách a na týchto pútnických miestach, cez kňazov a animátorov.“

Lutina, Babjak

Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris povýšil pápež Benedikt XVI. 30. januára 2008 a tvoria ju Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia. Slávnosť v priamom prenose vysielala Slovenská televízia.

K správe bolo vydané FOTO.

TK KBS informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024