Ústav pamäti národa predstavil novú publikáciu "Biskup Štefan Barnáš"

TK KBS, fne, ml; pz | 29. 01. 2018 10:44



Slovenká Ves 29. januára (TK KBS) V nedeľu 28. januára 2018 v kostole Obetovania Pána v Slovenskej Vsi  Ústav pamäti národa v spolupráci s miestnou cirkvou a OZ Chápať srdcom uviedli publikáciu prof. Róberta Letza  s názvom Biskup Štefan Barnáš. 

Na začiatku všetkých prítomných pozdravil otec biskup Mons. Štefan Sečka.  Podujatie pokračovalo moderovanou diskusiou o publikácii s jej autorom prof. Letzom a recenzentom Františkom Neupauerom,  historikom ÚPN. Následne požehnal a uviedol publikáciu biskup Sečka spoločne s autorom knihy i Františkom Barnášom, synovcom biskupa Barnáša, ktorý zomrel na následky väzenia v čase komunistického režimu vo veku 64 rokov. 

Podujatie pokračovalo diskusiou, autogramiáda a občerstvením.  Za spoluprácu prítomným poďakoval riaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN Peter Jašek a informoval o ďalšej prezentácii knihy v Bratislave, ktorá  sa bude konať 15. februára 2018 

Na druhý deň profesor Letz a historik Jašek predstavili študentom kežmarského Gymnázia P. O. Hviezdoslava osobnosť ich regiónu martýra Štefana Barnáša, obdobie neslobody i činnosť ÚPN.

Štefan Barnáš sa narodil v roku 1900 v obci Slovenská Ves. Katolícku teológiu študoval v Prahe. Na kňaza bol vysvätený v roku 1925 a dizertačnú prácu obhájil v roku 1933. Pôsobil v niekoľkých farnostiach, kde bol vnímaní ako "muž solidarity". Následne ho biskup Ján Vojtaššák poveril vyučovaním v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Politicky sa angažoval v HSĽS, ale len do roku 1942. V tom čase dal jasné stanovisko proti vyvážaniu Židov a vystúpil z HSĽS, tak ako to urobili aj iní kňazi. Na biskupa bol vysvätený 5. novembra 1949 a o pár mesiacov šiel rovno do väzenia. „Keď ochorel, dal ho lekár - väzeň previesť do väzenskej nemocnice. Náčelník väznice Jančovič ho dal odtiaľ vyhodiť, nemilosrdne zbiť a poslať späť, lebo vraj iba simuluje,“ spomína si jeden z jeho spoluväzňov. Evanjelický farár (neskorší generálny biskup) Pavel Uhorskai, opísal stretnutie s Barnášom vo väzení takto: „Ponúkol mi kúsok chleba asi ako moja päsť a prosil, aby som ho neodmietol. (Bol to celodenný prídel chleba na jedného väzňa.) Bol som prekvapený, ale ponúkaný chlieb som s vďakou a poznámkou prijal, že neviem, ako si to zaslúžim a že ja ho na oplátku nemám čím počastovať. On o nijaké častovanie nestál, chcel sa so mnou len zoznámiť.“ Vážil si ako a vnímal ako svojho dôverníka aj dnes už blahoslavený Titus Zeman SDB. V roku 1960 bol prepustený na základe amnestie prezidenta ČSSR, no do svojej diecézy ani do rodnej obce sa vrátiť nemohol. Musel sa zdržiavať pod dozorom ŠtB v Pezinku, kde 16. apríla 1964 zomrel. Z Pezinka bol tajne prevezení do svojej rodnej obce, kde bol pochovaný za účasti stovák kňazov a hojnej účasti veriacich.

Je vnímaný ako "muž solidarity" pre svoje postoje voči ľuďom bez práce, spoluväzňom i židovským obyvateľom, zároveň aj ako martýr (svedok a mučeník) komunistického režimu.


TK KBS informoval František Neupauer



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024