V Spojených štátoch začnú beatifikačný proces indiánskeho liečiteľa

TK KBS, RV; ml | 03. 01. 2018 08:56USA 3. januára (RV) Nakoniec prijal kresťanstvo, stal sa katechétom medzi Indiánmi a získal pre vieru v Krista okolo 400 svojich súkmeňovcov.

Čierny Los sa narodil 1. decembra 1863 v Powder River. Bol štvrtým s týmto menom a po stopách svojho otca a deda pôsobil vo svojom kmene ako liečiteľ. V 12 rokoch sa zúčastnil v bitke pri Little Bighorne (1876), kde Siuxovia na čele s náčelníkom Sediacim Býkom porazili vojsko Spojených štátov vedené generálom Georgom Amstrongom Custerom.

V roku 1887 cestoval do Anglicka v rámci cirkusovej show preslávenej ako “Buffalo Bill’s Wild West” a zúčastnil sa predstavení pri príležitosti zlatého jubilea kráľovny Viktórie. Absolvoval turné po Francúzsku, Nemecku a Taliansku. V roku 1889 sa vrátil do Spojených štátov. Práve včas, aby sa mohol zúčastniť na porážke Indiánov v bitke pri Wounded Knee, kde sám tiež utrpel zranenia.

V roku 1892 sa Čierny Los oženil s Katie War Bonnetovou, ktorá neskôr konvertovala na katolícku vieru. Tri deti, ktoré sa narodili v tomto manželstve, boli pokrstené v Katolíckej cirkvi. Krátko po úmrti manželky, ku ktorej došlo v roku 1903, prijal vieru aj on a bol pokrstený ako Nicholas William. Pretože okrem zápalu pre vieru sa vyznačoval vynikajúcou pamäťou a rýchlo sa naučil písmo a učenie Cirkvi, jezuiti v roku 1907 rozhodli o tom, že by mal pôsobiť ako katechéta.

Druhú časť svojho života strávil cestovaním po indiánskych rezerváciách a vyučovaním katolíckej viery. Zomrel v roku 1950 a bol pochovaný na katolíckom cintoríne v Manderson-White Horse Creek v Južnej Dakote.

V marci 2016 prevzal biskup Robert D. Gruss z Rapid City petíciu s viac než 1 600 podpismi žiadajúcu začatie kanonizačného procesu. Po priaznivom hlasovaní biskupskej konferencie teraz môže začať beatifikačný proces na diecéznej úrovni a ustanoví sa zvláštny tribunál, ktorý zhromaždí svedectvá a dokumenty o viere a živote Nicholasa - Čierneho Losa (Snímka: Ilustračná).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024