Nový innsbrucký biskup bude používať insígnie symbolicky plné otvorov

TK KBS, KP lh; pz, mk | 05. 12. 2017 11:12



Innsbruck 5. decembra (KAP) Pre Rakúsko bola uplynulá sobota mimoriadne sviatočná. Biskupskú vysviacku prijal Hermann Glettler, nový innsbrucký biskup. Hlavným svätiteľom na slávnostnej bohoslužbe, ktorá sa konala v olympijskej hale v Innsbrucku, bol salzburský arcibiskup a metropolita západorakúskej cirkevnej provincie, Mons. Franz Lackner. Jeho spolusvätiteľmi boli Glettlerov predchodca v biskupskom úrade a terajší biskup Linzu Mons. Manfred Scheuer, ako aj biskup Grazu Mons. Wilhelm Krautwaschl. Na slávnosti boli prítomní aj ďalší koncelebranti, kardinál Christoph Schönborn a arcibiskup Simon Ntamwana (Gitega/Burundi).

Na úvod liturgie poprosil Jakob Bürgler, doterajší administrátor diecézy, salzburského arcibiskupa o biskupskú vysviacku pre Hermanna Glettlera. Nato prečítala kancelárka biskupského úradu, Gudrun Walterová pápežský menovací dekrét, v ktorom sa pápež František takto vyjadruje o Hermannovi Glettlerovi: „Viem o tvojej angažovanosti v prospech chudobných a núdznych, ako aj o tvojom úsilí v pastorácii a na poli novej evanjelizácie. Viem o tom, aký vedieš duchovný život a tiež o tvojej rozsiahlej teologickej formácii ako aj ľudskom charaktere. Na teba som uprel svoj pohľad a teba som uznal za vhodného pre úrad predstaveného tejto diecézy“.

Homíliu predniesol biskup Manfred Scheuer, Glettlerov predchodca v úrade innsbruckého diecézneho biskupa. Vo svojom príhovore vyzdvihol Glettlerovu mimoriadnu úlohu prostredníka „medzi náboženstvom a osvietenskou racionalitou, spiritualitou a solidaritou, tradíciou a modernou, vlastenectvom a otvorenosťou pre svet, slobodou a sebaurčením“. „Biskup Hermann Glettler môže stavať mosty naprieč existenciálne priepasti, ale tiež mosty smerujúce k tým, čo sú výslovne neveriaci.“

Od zriadenia diecézy Innsbruck v roku 1964 je Hermann Glettler jej piatym diecéznym biskupom. K diecéze patrí severné Tirolsko až po Ziller ako aj východné Tirolsko, ktoré bolo už na prelome 5. a 6. storočia pokresťančené. Biskupská vysviacka sa konala na netradičnom mieste v innsbruckej olympijskej hale. Na rozdiel od Dómu, kam sa vojde asi 750 ľudí, sa takto umožnilo približne 7000 veriacim, aby spoločne so svojím novým biskupom slávili jeho vysviacku a tým aj dvojročné ukončenie obdobia „sede vacante“. Na slávnostnej bohoslužbe bolo asi 600 miništrantov, 300 kňazov a mnoho domácich i zahraničných biskupov. Miesto konania vysviacky bolo tiež „veľkým znakom“ toho, že misiou „Glettera sú tiež „inakšie miesta“, ako vo svojej kázni zdôraznil Scheuer.

Na slávnosti biskupskej vysviacky boli prítomní aj apoštolský nuncius v Rakúsku, arcibiskup Peter Stephan Zurbriggen, rakúski diecézni biskupi Klaus Küng, Alois Schwarz, Ägidius Zsifkovics a Benno Elbs, svätiaci biskupi Franz Scharl, Anton Leichtfried, Stephan Turnovszky a Hansjörg Hofer, ako aj emeritní biskupi Alois Kothgasser, Maximilian Aichern a Ludwig Schwarz. Zahraničie reprezentovali biskupi Ivo Muser (Bolzano-Brixen/Taliansko), Lauro Tisi (Trident/Taliansko) a Eugen Schönberger z innsbruckej partnerskej diecézy Satu Mare in Rumunsku.

Salzburský arcibiskup pomazal Glettlera krizmou a odovzdal mu evanjeliár a biskupské insígnie - biskupský prsteň, mitru a pastiersku palicu. Tie zviditeľňujú službu biskupa ako ohlasovateľa, učiteľa a pastiera. Palica a náprsný kríž nie sú nové. Glettler si vybral už používané, no kríž umelecky dotvoril Gustav Troger, umelec z Grazu. Kríž aj palica sú prevŕtané. Diery na kríži majú byť narážkou na Ježišovo prebodnuté srdce a diery na pastierskej palici vyjadrujú priepustnosť, transparentnosť, ale tiež zraniteľnosť – informuje brožúrka vydaná pri príležitosti slávnostnej liturgie.

Dary k oltáru priniesli miništranti, rodina z Tirolska a tiež zástupcovia africkej komuity v Grazi, ktorých Glettler podporoval. Zbierka spojená s biskupskou vysviackou putovala na želanie biskupa Glettlera v prospech charitného integračného domova a pre chorých a bezdomovcov.


Na slávnosti boli tiež prítomní zástupcovia iných kresťanských Cirkví, ako evanjelický luteránsky superintendant Olivier Dantine, ktorý predniesol jedno z liturgických čítaní. Veľmi dobré vzťahy diecézy a židovskej náboženskej obce zdôraznila i prítomnosť jej krajinského predsedu Güntera Liedera na slávnosti. Medzi hosťami boli i mnohé zástupkyne a zástupcovia iných náboženských spoločností.

Spolkovú krajinu Tirolsko na biskupskej vysviacke reprezentoval krajinský hajtman Günther Platter a predseda krajinského snemu Herwig van Staa, južné Tirolsko zastupoval krajinský hajtman Arno Kompatscher. Okrem krajinskej vlády a mnohých členov krajinského snemu sa na slávnosti zúčastnili aj innsbrucká starostka Christine Oppitz-Plörerová, vicestarosta Christoph Kaufmann a členovia mestskej rady.

Do Innsbrucku tiež pricestovalo vyše 500 hostí z Glettlerovho rodiska, zo Štajerska spolu s biskupom Krautwaschlom a krajinským hajtmanom Hermannom Schützenhöferom. Z farnosti St. Andrä v Grazi, kde Glettler dlhé roky pôsobil ako farár, prišlo šesť autobusov a z jeho rodiska Übelbachu i miestna kapela.

Po skončení slávnostnej liturgie nasledovalo agapé, ku ktorému boli pozvaní všetci prítomní. Program sa potom presunul do centra mesta. O 19.00 hod. sa konali slávnostné vešpery, ktorým po prvý raz v katedrále predsedal nový biskup.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024