Biskupi strednej a východnej Európy darovali 450 tisíc eur utečencom

TK KBS, mk; pz | 05. 12. 2017 09:05



Budapešť 5. decembra (TK KBS) Predstavitelia českej, chorvátskej, poľskej, slovenskej a maďarskej biskupskej konferencie oznámili v pondelok 4. decembra na tlačovej konferencii v Budapešti svoj spoločný zámer poskytnúť podporu utečencom, ktorí kvôli situácii na Blízkom východe žijú v Libanone. Na podujatí sa zúčastnil aj páter Paul Karam, riaditeľ libanonskej Katolíckej charity.

Kardinál Péter Erdő, budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, na úvod pripomenul, že predstavitelia strednej a východnej Európy sa stretávajú pravidelne už viac ako desať rokov. Tento región má osobitné sociálne a pastoračné črty, ktoré biskupské konferencie spájajú, ako aj podobné problémy, na ktoré sa spoločne snažia reagovať. Dané stretnutia vznikli pod záštitou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Počas minulej, októbrovej schôdze v Budapešti, sa zrodila myšlienka zorganizovať spoločnú pomoc na podporu kresťanov na Blízkom východe. Práve v Libanone čakajú tisíce utečencov na návrat domov. Biskupi sa rozhodli prispieť k zmierneniu ich utrpenia, prostredníctvom podpory pre libanonskú charitu.

Riaditeľ libanonskej charity, páter Paul Karam, poďakoval za solidaritu európskych kresťanov. Vysvetlil, že viac ako polovicu libanonskej populácie v súčasnosti tvoria sýrski, irackí a palestínski utečenci. Krajina preto čelí vážnym spoločenským a ekonomickým ťažkostiam. Väčšina utečencov v nej ani nie je oficiálne zaregistrovaná. Veľmi zložité je kvôli to mu organizovať napríklad školskú dochádzku a vyučovanie. Mnoho detí a mladých ľudí vôbec nechodí do školy, čím sa zvyšuje počet tých, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie, ako aj páchateľov trestných činov. Tisíce utečencov narodených v Libanone nemajú nijaké dokumenty. Paul Karam prirovnal libanonskú spoločnosť k pestrofarebnej mozaike, v ktorej sa nemožno sústrediť len na jednu časť, a na druhú zabúdať. V mene maronitského patriarchu, kardinála Béchare Boutros Raï, poďakoval za pomoc.

Budapest, tlacova konferencia, Zvolensky

"Biskupi na Blízkom východe nás často žiadali, aby sme pomohli ich kresťanom zostať vo vlasti, pretože ak odídu, nebudú sa môcť vrátiť. Prosili o pomoc, aby mohli prekonali vojnové obdobie," zdôraznil Mons. András Veres, predseda maďarskej biskupskej konferencie. Svojím darom chcú preto teraz európski kresťania pomôcť kresťanom na Blízkom východe, aby mohli zostať vo svojej vlasti.

Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS, povedal, že slovenskí katolíci sa utečencom a prenasledovaným kresťanom snažia pomáhať rozličnými spôsobmi. Na podporu blízkovýchodných kresťanov sa uskutočnilo viacero zbierok, ktorých výnos dohromady presiahol milión eur. Aj do budúcna chce slovenská katolícka cirkev pomôcť kresťanom, ktorí museli utiecť pred prenasledovaním, najmä preto, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov.

Budapest, tlacova konferencia, Zvolensky

Predseda poľskej biskupskej konferencie, arcibiskup Stanisław Gądecki, hovoril o svojej návšteve Libanonu, Sýrie a Iraku. Priblížil pohľad na životné podmienky utečencov. Poľská katolícka cirkev sa podľa neho snaží pomáhať kresťanom Blízkeho východu aj prostredníctvom organizácie Kirche in Not. Na tento účel niekoľkokrát zorganizovali národné zbierky, z ktorých sa snažili financovať predovšetkým zdravotnícke služby. Do Poľska pozvaní vedúcich predstaviteľov cirkví na Blízkom východe, aby osobne zdieľali svoje skúsenosti. O utečeneckej problematike bolo v poľštine z iniciatívy miestnej cirkvi zverejnených niekoľko kníh.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, podpredseda českej biskupskej konferencie, rovnako zdôraznil odhodlanosť českej cirkvi pre pomoc. Kresťanom na Blízkom východe už v minulosti viackrát poslali finančné dary na zdravotné, sociálne i školské potreby. Tam, kde je to možné, sa česká biskupská konferencia snaží pomáhať návratu utečencov späť do vlasti.

Fabijan Svalina, riaditeľ chorvátskej katolíckej charity, v mene chorvátskych biskupov povedal, že jeho krajina sa k iniciatíve rada pripája. Oni sami si ešte pamätajú hrôzy vojny, o to viac rozumejú potrebe pomáhať. Chorvátske pobočky katolíckej charity pomohli mnohým utečencom, ktorí prišli do Európy, a teraz sa snažia zlepšiť situáciu kresťanov na Blízkom východe.

Páter Paul Karam v odpovediach na novinárske otázky zdôraznil, že finančné prostriedky európskych kresťanov nájdu využitie predovšetkým v oblasti zdravotnej starostlivosti. Okrem toho budú darované peniaze využité na zabezpečenie prístrešia a potravy pre utečencov postihnutých najväčšou chudobou.

Budapest, tlacova konferencia, Zvolensky

Mons. András Veres v závere tlačovej konferencie informoval, že na účet pomoci prenasledovaným kresťanom od maďarských katolíkov už pribudlo zhruba deväťdesiat miliónov forintov. Zástupcovia biskupských konferencií po skončení tlačovky podpísali a odovzdali pátrovi Karamovi darovaciu zmluvu na podporu libanonskej katolíckej charity v celkovej sume štyristo päťdesiat tisíc eur.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024