Pozvánka na vyhlásenie výsledkov XXII. Gorazdovho literárneho Prešova



TK KBS, mho; ml | 30. 11. 2017 17:09



Prešov 30. novembra (TK KBS) Divadlo Jonáša Záborského – útvar osvetovej činnosti, Matica slovenská, Národné osvetové centrum, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda a ďalších deväť subjektov sú realizátormi XXII. Gorazdovho literárneho Prešova a zároveň usporiadateľmi slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže. To sa uskutoční 2. decembra 2017 v metropole Šariša – Prešove.

Súťaž je platformou na rozvoj nábožensky orientovanej literárnej spisby a jej odborné usmerňovanie. Ocenení autori súťažných prác a ich pedagógovia sa stretnú s členmi odbornej poroty a so zástupcami vyhlasovateľov a spoluvyhlasovateľov tejto literárnej aktivity, ktorá významne napĺňa poslanie svätogorazdovskej tradície. Dôvodom stretnutia bude okrem slávnostného vyhlásenia výsledkov uvedenej celoslovenskej súťaže s medzinárodnou účasťou v tvorbe duchovnej poézie prózy a drámy budú aj ďalšie aktivity.. Tohoročné vyhodnotenie sa uskutoční od 11:00 h na Malej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Do súťaže 2017 bolo zaslaných 135 príspevkov. Odborná porota v zložení prof. Marta Součková, PhDr. Peter Karpinský a doc. Ján Gavura navrhla organizátorom oceniť 24 autorov a to desiatich za poetickú tvorbu, štyroch za prozaické diela a tiež jedenásť detských tvorcov.

Literárna súťaž Gorazdov literárny Prešov (GLP) sa orientuje na autorov všetkých vekových kategórií, ktorí vo svojom literárnom diele stvárňujú prvopočiatky našich kresťanských a národných dejín a tradícií, ale aj témy, ktorými žijú svoju prítomnosť či pohľady do budúcnosti. Cieľmi súťaže je prispievať k poznaniu života a diela sv. Gorazda, prvého po mene známeho polyhistora – mysliteľa, o. i literáta, prekladateľa, filológa, pedagóga veľkňaza a svätca  slovenského pôvodu, ktorý sa spolu so solúnskymi mysliteľmi a vierozvestmi sv. Konštantínom – Cyrilom a  sv. Metodom zaslúžil o napojenie našej viery a kultúry na evanjelium. To znamenalo rozvoj kresťanskej kultúrnej orientácie našich predkov a položenie kresťanských základov našej národnej kultúry, písomníctva, literatúry, vzdelanosti, identity a štátnosti. Poslaním GLP je ponajprv iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku. Súťaž i samotné vyhlásenie výsledkov sú už osvedčenou platformou na odborné usmerňovanie takejto tvorby a tvorivý dialóg porotcov a autorov, ktorí sa venujú nábožensky orientovanej literárnej spisbe.


Iniciátorom GLP je podľa jeho propozícií Národné osvetové centrum, ktoré patrí aj medzi jej vyhlasovateľov. V marci tohto roka ju vyhlásilo v spolupráci DJZ Prešov – útvarom osvetovej činnosti, Maticou slovenskou, Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Spoločnosťou svätého Gorazda. Spoluvyhlasovateľmi XXII. GLP boli Cyrilometodská spoločnosť, Spolok slovenských spisovateľov, Gorazdus – n. o., Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Oblastná rada MS v Prešove, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok svätého Cyrila a Metoda, Spolok svätého Vojtecha a Svetové združenie Slovákov žijúcich v zahraničí.

Projekt Gorazdov literárny Prešov 2017 získal hlavnú finančnú podporu Matice slovenskej a podporil ho aj Prešovský samosprávny kraj poskytnutím dotácie. 


Tradičný úvod slávnostného vyhlásenia výsledkov budú tvoriť umelecký program, v ktorom budú dominovať deklamácie úryvkov víťazných literárnych prác v umeleckom prednese študentov a spev Gréckokatolíckeho katedrálneho zboru sv J. Krstiteľa. Prítomným účastníkom sa prihovorí autor projektu Gorazdov literárny Prešov, predseda Prezídia Matice slovenskej Miroslav Holečko, manažér kultúry NOC pre národné a kresťanské tradície, tiež ďalší významní hostia podujatia. 


Vyvrcholením podujatia, okrem vyhlásenia výsledkov a odovzdania ocenení budú, v rámci tvorivej dielne na tému Duchovná poézia, próza a dráma na Slovensku, rozhovory ocenených autorov a členov odbornej poroty. Tradične to budú zaujímavé dišputy, už aj preto, že porotcovia sú nielen vysokoškolskí pedagógovia z viacerých disciplín literárnej vedy a slovenského jazyka, ale zároveň aj sami sú literárnymi tvorcami a ich rady pre začínajúcich i pokročilejších autorov nebudú mať punc len odbornosti, ale aj osobnej autorskej tvorivej skúsenosti. Príspevok o poslaní svätogorazdovskej tradície v hodnotovom systéme slovenskej spoločnosti, prednesie predseda Spoločnosti svätého Gorazda M. Holečko. Dlhoročnou garantkou dramaturgie, odbornej a organizačnej starostlivosti o Gorazdov literárny Prešov je Dagmar Rusnáková z útvaru osvetovej činnosti DJZ, metodička pre umelecké slovo a divadlo.

“Vo vzťahu k tejto svätogorazdovskej aktivite, kde ja jazyk, jazyk materinský alfou a omegou bytia a identity, je treba opätovne pripomenúť, že rok 2017 je rokom, v ktorom si pripomíname významné jubileá viažuce sa na Gorazda – na túto mimoriadnu osobnosť z úsvitu našich národných, kresťanských a kultúrnych prvopočiatkov a rovnako na obdobie, v ktorom žil, a v ktorom sme oslovili európsky, ba aj širší svet nevšednými civilizačnými darmi. Teda, v roku 2017 si pripomíname 1150. výročie kňazskej vysviacky diakona Gorazda v Ríme. Vo Večnom meste sme ako národ (naši vtedajší predkovia) zažili prvú „najslávnejšiu“, ba svetovú inauguráciu, v dnešnom ponímaní kodifikáciu nášho materinského – národného jazyka. V historických prameňoch sa dozvedáme, že pápež Hadrián II. schválil používanie staroslovenčiny pri bohoslužbách (867) a sám položil bohoslužobné knihy na oltár v Bazilikách sv. Petra a Santa Mária Maggiore. Zároveň boli za kňazov vysvätení Gorazd, Kliment a Naum a za diakonov Angelár a Sáva. Už tu sa prvýkrát spomína pätica, ktorú dnes poznáme pod pomenovaním Gorazd a spoločníci,” informoval TK KBS Miroslav Holečko.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024