Druhé Nádvorie hľadajúcich o mieste náboženskych hodnôt v spoločnosti

TK KBS, ml; ml | 29. 11. 2017 20:00



Bratislava 29. novembra (TK KBS) Náboženské hodnoty čelia v sekularizovanej spoločnosti podozreniu, že nakoľko sú ukotvené v starovekých rozprávaniach, nezodpovedajú štýlu modernej society, ba dokonca bránia ľudskému šťastiu, lebo traumatizujú jednotlivca tvrdeniami o hriechu a večnom treste. Na Nádvorí hľadajúcich, iniciatívy zameranej na dialóg Cirkvi so spoločnosťou či jednotlivcami s iným svetonázorom, to dnes povedal v Bratislave Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorá podujatie pripravila s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského.

“Takéto pohľady, aj keď im nemožno uprieť racionálny základ, sa však neraz pohybujú v rovine nedorozumení a predsudkov. V posledných desaťročiach sme boli často svedkami takého správania mnohých verejných činiteľov po celej Európe, v ktorom oddeľovali svoje súkromné náboženské presvedčenie od účinkovania vo verejnom živote. Niekedy môžeme mať oprávnene pocit, že politici, ktorí o sebe hovoria, že sú kresťania, sa možno niekedy za svoju vieru vlastne hanbia, lebo nie sú ochotní verejne podporiť kresťanské hodnotové postoje. Keď sa vzdáme vo verejnom priestore ambície hovoriť o dôležitosti vlastných hodnôt, dávame spoločnosti signál, že nie sú pre nás dôležité,” povedal arcibiskup Zvolenský.

Súčasná situácia na Slovensku, ak hovoríme o náboženských hodnotách vo verejnom živote, je podľa arcibiskupa Zvolenského poznačená troma skutočnosťami. “Cirkvi na Slovensku vďaka jestvujúcemu právnemu rámcu disponujú mnohými prostriedkami, ktorými môžu formovať obyvateľov. Migračná kríza prebudila diskusiu o vlastnej národnej, ale aj duchovnej identite. A po tretie: presadzovanie liberálnej agendy v kultúrno – etických otázkach na európskej úrovni, ba dokonca úsilie dostať ju do právnych poriadkov členských štátov aj proti vôli ich obyvateľov, stále viac pred nás kladie otázku, či sa nedostáva na program dňa diskusia o povahe náboženskej slobody a nevyhnutnosť brániť ju,” uviedol predseda KBS.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU

Označenie „Nádvorie hľadajúcich“ (Cortile dei gentili) odkazuje na staroveké nádvorie Jeruzalemského chrámu vyhradené pre Nežidov, ako symbolické miesto stretnutia a dialógu. Zrod tejto iniciatívy s týmto názvom spadá do pontifikátu dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý povzbudil k aktivitám tohto druhu najmä po skúsenosti zo svojej návštevy Českej republiky v roku 2009. „Nádvorie hľadajúcich“, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre dialóg aj napríklad medzi veriacimi a neveriacimi, zameraný na súčasné výzvy a veľké otázky ľudstva, sa po prvý raz konalo v roku 2011 v Paríži. Nasledovali desiatky ďalších stretnutí po celom svete Aktuálne vedie tieto iniciatívy predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi.

O mieste náboženských hodnôt vo verejnom živote dnes debatovali v Aule Benedikta XVI. na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Diskusia nadviazala na prvú iniciatívu Nádvorie hľadajúcich, ktorá sa konala sa pred rokom v Bratislave. Vystúpili na ňom osobne kardinál Gianfranco Ravasi, bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. V dnešnej diskusii vystúpil Daniel Kroupa, český politik, vysokoškolský pedagóg, autor odborných publikácii, filozof a signatár Charty 77 a slovenský filozof a historik František Novosád, prorektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií - BISLA. Po prestávke sa uskutočnil okrúhly stôl s hosťami a bývalým ministrom vnútra Vladimírom Palkom a poslancom Národnej rady SR Miroslavom Beblavým.

ZÁZNAMY z podujatia je možné nájsť na profile TK KBS na Facebooku.

K správe bolo vydané FOTO.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024