Na konferencii sa okrem predstaviteľov troch hlavných kresťanských cirkví v Iraku (Sýrskej ortodoxnej cirkvi, Sýrskej katolíckej cirkvi a Chaldejskej katolíckej cirkvi) zúčastnia zástupcovia vlád, čelní predstavitelia ekonomického života niekoľkých krajín, ambasádori akreditovaní Svätou stolicou a zástupcovia medzinárodných humanitárnych a dobročinných organizácií. Konferencii bude predsedať kardinál Mauro Piacenza, prezident pápežskej nadácie ACN - Aid to the Church in Need. Témou stretnutia bude nedávno začatá rekonštrukcia niekoľkých miest a obcí na Ninivskej planine a návrat časti ich obyvateľov v aj naďalej napätých politických, náboženských a spoločenských podmienkach.
Momentálna situácia v severnom Iraku je výsledkom obsadenia regiónu organizáciou ISIS pred troma rokmi, kedy kresťania z miest a obcí Ninivskej planiny boli nútení utiecť zo svojich domovov. Väčšina z nich naďalej prežíva v provizórnych podmienkach v utečeneckom tábore v kurdskom meste Erbil (Arbíl). ACN poskytla medzi rokmi 2014 a 2017 prostredníctvom svojich darcov 36,6 miliónov amerických dolárov na zabezpečenie ubytovania a stravy pre osoby vysídlené v rámci štátu.
Odhadovaná suma potrebná na rekonštrukciu kresťanských miest a obcí je 250 miliónov dolárov. ACN podporuje prvú fázu rekonštrukčného procesu, ktorej výsledkom bude obnovenie 13 000 zničených alebo poškodených domov. V záujme zachovania plurality irackej spoločnosti vyzýva ACN aj ďalšie zložky medzinárodného spoločenstva k spolupráci a podpore prítomnosti kresťanov a kresťanstva na Blízkom východe, ktorá má nesmierny význam, nielen politický, ale tiež historický, kultúrny a duchovný.
ACN – Aid to the Church in Need je celosvetovou dobročinnou a pastoračnou katolíckou organizáciou (založenou v roku 1947 a v roku 2011 povýšenou na nadáciu pápežského práva), ktorej poslanie je zamerané na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Nadácia každoročne realizuje viac ako 6 000 projektov v takmer 150 krajinách. Podporuje ju vyše 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Národná kancelária nadácie na Slovensku (ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi), ako 24. vo svete, začala svoju činnosť v marci 2017.
TK KBS informovala Marcela Michálková