Počas nedeľnej slávnosti na cintoríne v Detve požehnajú nový vyrezávaný kríž

TK KBS, zju; ml; pz | 14. 09. 2017 11:35



Detva 14. septembra (TK KBS) Návštevníkov pri vstupe do cintorína v Detve dôstojne víta nový detviansky vyrezávaný kríž. Farnosť Detva pozýva na požehnanie nového kríža v nedeľu 17. septembra 2017 o 9.30 h. na cintoríne. Potom bude pobožnosť krížovej cesty a každoročná slávnostná svätá omša o 10.30 h. pri kostole na kalvárii. Na túto slávnosť na kalvárii prichádzajú veriaci tradične oblečení v detvianskom kroji.

Tvorba a osadenie novovyrezaného kríža pred sviatkom Sedembolestnej Panny Márie je prejavom toho, že tristoročná tradícia detvianskych krížov je na Podpoľaní stále ctená a aktuálna. Vyše päť metrov vysoký kríž je hlavný kríž cintorína, začína pri ňom chodník krížovej cesty. Že je hlavný, dosvedčuje aj jeho výška v porovnaní s ostatnými krížmi na cintoríne. Na cintoríne v Detve je viacero vyrezávaných krížov, slúžia ako náhrobníky. Tieto sú vysoké od pol druha metra do dvoch metrov.

Nový hlavný kríž dala zhotoviť Farnosť Detva v spolupráci s mestom Detva, na príprave a samotnom osadení spolupracovali viacerí dobrovoľníci. Práce koordinoval člen farskej rady Ondrej Vrťo. Potrebné bolo vyrobiť nerezovú striešku s vyklepanými zúbkovými ornamentami či osadiť ho do konzoly a zamurovať. Poďakovanie patrí aj Jánovi Krekáňovi, kaplánovi Pavlovi Lojanovi, Jozefovi Uhrinovi, zamestnancovi mesta Petrovi Gondovi s jeho pomocníkmi a ďalším jednotlivcom. Kríž umiestnili na

pôvodnom mieste, kde stál o niečo nižší starší kríž, poškodený požiarom neznámej príčiny.

Kríž je z majstrovskej dielne rezbára Jozefa Ďuricu z Raticovho vrchu. Vyrezával ho z dubového kmeňa od začiatku roka 2016 a dokončil ho v septembri 2017. Tradičné ornamenty maľovala manželka Marta. Rezbár Ďurica pre nový kríž zvolil symboly, ktoré v minulosti vyrezával detviansky rezbár Fekiač. Naviac sa Jozef Ďurica rozhodol stvárniť na prednú stranu kríža Sedembolestnú Matku Božiu. Na jej počesť na bočné strany kríža umiestnil ľalie.

Kríž je kolorovaný siedmymi tradičnými farbami a to hnedou, bielou, žltou, červenou, zelenou, fialovou a belasou. Hnedá farba je farbou podkladovou akoby drevo, ostatných šesť farieb je používaných v bohoslužobnej liturgickej tradícii a majú svoju symboliku.

TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024