Na spomienke na obete holokaustu zastúpil KBS Mons. František Rábek

TK KBS, ml; ml | 08. 09. 2017 15:10



Bratislava 8. septembra (TK KBS) Pamiatku obetí holokaustu si dnes tradičným položením vencov a kvetov uctili predstavitelia verejného života, spoločenského a náboženského v Bratislave. Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády a parlamentu, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust a desiatok ľudí, zúčastnil aj zástupca Konferencie biskupov Slovenska. V jej mene si pamätný deň pripomenul ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek. Slovensko si pripomenie pamätný deň venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia po sedemnástykrát.

Výročie venované obetiam holokaustu a rasového násilia si už v minulosti pripomenuli aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Dnešnú pietnu spomienku moderoval riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Prítomných pozdravil aj veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Zvi Aviner Vapni. K pamätníku obetí holokaustu prišli vzdať hold obetiam aj predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč, bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ďalší predstavitelia vlády, poslanci Národnej rady, samospráv i židovskej náboženskej obce.

"Židovská katastrofa bola otrasná skúsenosť, bola to najväčšia masová vražda v dejinách," povedal v príhovore Mešťan. "Musíme ukázať, že to bola skúsenosť ľudstva, nielen židovská skúsenosť, tí za ňu len draho zaplatili. Musíme ukázať a ukazovať neustále, že nacizmus niekde vznikol, odniekaľ prišiel a nezmizol do neznáma. Že je stále vo vzduchu, že ľudia môžu byť ponižovaní neuveriteľným, takmer nevysvetliteľným spôsobom. Na otázku, či sa môže holokaust opakovať, odpovedám áno. Nie v rovnakom meradle, na rovnakým miestach s tými istými ľuďmi. K čomukoľvek v histórii došlo, sa môže stať znova. Dôjde k tomu v momente, keď preto nastanú vhodné podmienky. A je našou povinnosťou neustále hovoriť, že sme tu a urobíme všetko preto, aby sme týmto podmienkam zabránili."

Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníku stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.

TK KBS vydala k správe FOTO.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024