Nové Katolícke noviny sa zameriavajú na liturgiu hodín, ktorá spája veriacich

TK KBS, za; ml | 06. 09. 2017 06:05



Bratislava 6. septembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na liturgiu hodín, ktorá spája veriacich naprieč dejinami. Poznanie dejín liturgie hodín otvára človeku nádherný priestor na ponor do liturgie Cirkvi a spoločenstva modlitby všetkých veriacich.

Pozývajú na návštevu známeho slovenského pútnického miesta – Marianky. Hoci do Marianky ešte premáva bratislavská mestská hromadná doprava, táto idyla na úpätí Malých Karpát je celkom odtrhnutá od stresu hlavného mesta. A nielen od neho. Aj od sveta, v ktorom občas nezostáva miesto pre Boha. Od sveta vašej vlastnej malej viery. Tu sa opäť stáva väčšou. Pretože najstaršie pútnické miesto na Slovensku má jednoducho svoju „chémiu“. Zamilujete sa doň, aj keď ste to vôbec nemali v pláne.

Vysvetľujú, či je neprispenie na dobročinné zbierky a neobdarovanie žobráka zanedbávaním dobrého. Na uliciach sa často stretávame s tým, že ľudia bez domova a žobráci pýtajú peniaze. Najvýraznejšie je to vo veľkých mestách. Okrem toho sme neustále „atakovaní“ výzvami o príspevky na charitatívne účely.

Pozývajú mladých zapojiť sa do ankety k pripravovanej budúcoročnej biskupskej synode. Svätý Otec František vydal svoju výzvu prostredníctvom tvítu z 12. augusta, keď si podľa kalendára významných dní OSN svet pripomenul Medzinárodný deň mládeže. František v tvíte zdôraznil, že mládež je nádejou Cirkvi, a preto sa mladých ľudí pýta, ako si predstavujú svoju budúcnosť.

Predstavujú novú známku s portrétom Andreja Radlinského, ktorá bola inaugurovaná 7. júla tohto roku a pod ktorú sa podpísali výtvarník Róbert Brun a rytec Ľubomír Žalec.

Venujú sa tematike prvej pomoci. Deviateho septembra si totiž pripomíname Svetový deň prvej pomoci. Tá je často kľúčová v otázkach života a smrti či pri hrozbe trvalého poškodenia zdravia. No vieme ju skutočne poskytnúť?

Približujú, v čom bola prevratná školská reforma Márie Terézie a ako táto panovníčka dospela k záveru, že práve gramotnosť pozdvihne vládu oslabenej habsburskej monarchie. Tohtoročné 300. výročie narodenia uhorskej kráľovnej Márie Terézie je príležitosťou spoznať bližšie vplyv jej reforiem, ktorým do značnej miery vďačíme aj dnes za určitý stav verejných vecí.

Rozprávajú sa s Máriou Bulákovou z oravskej obce Zázrivá, ktorá donedávna pôsobila ako saleziánska misijná dobrovoľníčka v saleziánskom centre v mexickom meste Matagallinas. Misijná služba ju – ako hovorí - priviedla okrem iného aj k väčšej jednoduchosti, akceptácii a sebaprijatiu.

V seriáli Dobrodružné túry do literatúry si môžete prečítať úryvok z diela Jacka Londona Biele ticho.

TK KBS informoval Zuzana Artimová



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024