V Kremnici prebehol pútavý deň otvorených dverí vo františkánskom kláštore

TK KBS, bk, mk | 14. 08. 2017 16:13Kremnica 14. augusta (TK KBS) V sobotu 12. augusta 2017 zorganizovala Farnosť Kremnica v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Knižnicou Jána Kollára podujatie Deň otvorených dverí v miestnom františkánskom kláštore. Františkánsky kláštor v Kremnici je významnou kultúrnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta.

V roku 1949 boli františkáni z kláštora vyvlečení a deportovaní do pracovných táborov. V súčasnosti kláštor nie je bežne sprístupnený verejnosti. Najväčším lákadlom v kláštore sú krypty. Návštevníci mali možnosť počas Dňa otvorených dverí vidieť aj ďalšie miestnosti ako napríklad divadelnú sálu, ktorá v minulosti slúžila aj ako kinosála, redakčnú miestnosť či kvadrum. Na podujatí prednášal historik Mgr. František Neupauer, PhD. z vedeckej sekcie Ústavu pamäti národa. Vo svojej prednáške priblížil totalitný režim a jeho obete. Zazneli aj životné príbehy „slobodných ľudí v čase neslobody“. Podvečer si návštevníci pozreli film s názvom Tiene barbarskej noci z réžie Igora Siváka.

„Na podujatí sa zúčastnilo vyše 600 ľudí, z celého Slovenska, z Čiech, ale aj dvaja návštevníci z Belgicka, ktorí sa prišli pozrieť do priestorov Františkánskeho kláštora“, informoval člen organizačného tímu Boris Kollár. Počas celej akcie bola voľne prístupná výstava „Z histórie kláštora“, ktorá dokumentovala pôsobenie františkánov vo farnosti, históriu kláštorného spoločenstva Oprav František môj dom, ale aj aktuálne rekonštrukcie v objekte.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022