O náboženskej slobode v 21. storočí prednášal Ján Figeľ vo Viedni

TK KBS, mdi; ml; pz | 01. 06. 2017 11:44



Viedeň 1. júna (TK KBS) Osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ predniesol 31. mája 2017 na pôde Rakúskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Spojené národy (ÖGAVN) pozvanú verejnú prednášku na tému „Sloboda náboženstva alebo viery a svet v 21. storočí“. Prítomným, medzi ktorými boli diplomati a viacerí predstavitelia rakúskeho verejného života ho predstavil bývalý (2000 – 2007) spolkový kancelár Wolfgang Schüssel.

Ján Figeľ na konkrétnych faktoch predstavil, ako sa aktívne menia postoje Európskej únie k téme náboženskej slobody, ktorá úzko súvisí so slobodou svedomia a s ľudskou dôstojnosťou. Opakovane zdôraznil, že sloboda bez zodpovednosti nie je udržateľná.

Európa za ostatných 100 rokov, od nástupu boľševickej revolúcie v Rusku prežila totalitné ateistické režimy, holokaust, koncentračné tábory, gulagy, ale aj realitu mieru, slobody a rozvoja. A hoci dnes na našom kontinente prevláda sloboda náboženstva, v mnohých častiach sveta je čoraz viac porušovaná netoleranciou, diskrimináciou, prenasledovaním, ba aj genocídou.

Európska únia ponúka inšpiráciu spolužitia v rozmanitosti. Jej štáty poskytujú slobodu všetkým náboženstvám a presvedčeniam. Kultúra ľudskej dôstojnosti a úcty k človeku musí zvíťaziť nad ideológiami nadradenosti, nenávisťou a násilím. Spojencami tohto úsilia sú ľudskosť, solidarita a spravodlivosť. Naproti tomu ľahostajnosť, nevedomosť a strach sú spojenci zla.

Postoje, ktoré presadzuje vo svojej práci, osobitný vyslanec EÚ bližšie vysvetlil v odpovediach na početné otázky z publika, a v osobných rozhovoroch s viacerými účastníkmi po prednáške.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024