V Sielnici objavili unikát pred kostolom, predstavia ho aj verejnosti

TK KBS, mva; ml; pz | 29. 05. 2017 13:57Sielnica 29. mája (TK KBS) Ísť pod podvrch s cieľom odhaliť dávne dejiny. To je cieľom archeologického výskumu pred Kostolom Ducha Svätého v Sielnici, ktorý bol posvätený v roku 1943. Neďaleko od chrámu totiž až roku 1942 stál ranogotický kostol Všetkých svätých z 13. storočia. S najväčšou pravdepodobnosťou ho dali postaviť turčianski premonštráti krátko po roku 1288, keď sa stali duchovnými správcami obce. Vlani sa so súhlasom farskej rady sielnický farár Marián Gregor rozhodol, v rámci rekonštrukcie schodiska a nádvoria, prezentovať verejnosti aj zvyšky staršieho kostola.

Práce začali archeologickým výskumom, ktorý mal odhaliť pôdorys pôvodného chrámu a pripomenúť vyše 700-ročné kresťanské korene farnosti ležiacej vo Zvolenskom dekanáte. S archeologickým výskumom pod vedením Martina Kvietka zo spoločnosti Midland Adventure, s.r.o. sa začalo 21. marca 2017. “Farnosť sa teší z archeologických nálezov: mince, kovové predmety a keramika z 13. až 18. storočia a pravdepodobne aj časť kamenného oltára alebo náhrobného kameňa. Unikátom je, že sa okrem pôdorysu známeho ranogotického kostola, objavila architektúra staršieho kostola a to v podobe, ktorú nezachytil ani plán zo 40. rokov 20. storočia,” informoval v tlačovej správr Michal Várošík, člen farskej rady.

Vzhľadom na význam nálezu sa v stredu 31. mája o 10:00 h. v danej lokalite zíde odborná komisia zložená z historikov, archeológov, pamiatkarov, sielnického farára a architekta. “Úlohou architekta je zhotovť projekt na konečnú úpravu terénu, aby bol archeologický objav zaznačený v teréne pre súčasníkov, ale aj ďalšie generácie. Členovia komisie poskytnú rozhovory pre novinárov a rozhodnú o ďalšom postupe. Práce, až po konečnú úpravu terénu, v ktorom bude pôdorys vyznačený, by mali trvať do jesene. Výskum financuje Rímskokatolícky farský úrad Sielnica z vlastných zdrojov. V blízkej budúcnosti chce farský úrad Sielnica zriadiť v areáli kostola múzeum, kde budú uložené archeologické nálezy a iné, v súčasnosti už nepoužívané, liturgické predmety,” uviedol Várošík.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022