"Je prirodzené a ľudské, že v istých situáciách vznikajú aj napätia, že prichádzajú otázky, ktoré treba riešiť," povedal na úvod kolokvia žilinský biskup Tomáš Galis, predseda rady KBS pre mládež a univerzity. "Aj preto sa dnes stretávame. Nielen kvôli tomu, aby sme si pohovorili o zaujímavých dokumentoch a teologických vyjadreniach, ale najmä preto, čo z nich pre nás konkrétne vyplýva: potreba vzájomného načúvania, otvoreného vyjadrenia problémov, pripomenutia a ujasnenia spoločných zásad, na základe ktorých možno lepšie spolupracovať. Sme nositeľmi rôznych darov, za ktoré treba byť úprimne vďační. A je našou úlohou čo najlepšie, vo vzájomnej harmónii, ich sprostredkovať svetu," zdôraznil biskup Galis.
V úvode dopoludňajšieho bloku Ondrej Chrvala predstavil dokumenty Katolíckej cirkvi o nových komunitách a následne Anton Ziolkovský hovoril o základných charakteristikách premeny kultúry v 20. storočí. V druhej časti nasledoval príspevok Juraja Ďurneka na tému nová evanjelizácia a po ňom prezentácia Jána Buca o nových komunitách na Slovensku po roku 1989.
Popoludňajší blok obsahoval predstavenie štyroch príkladov existujúcich evanjelizačných projektov, rozvíjaných rôznymi typmi spoločenstiev. Mário Tomášik predstavil Spoločenstvo pri Dóme svätého Martina v Bratislave, Július Slovák a Dominik Markoš spoločenstvo vo farnosti Sliač. Eduard Filo hovoril o združení spoločenstiev Považie a Jozef Mihok o spoločenstve Šekinah v Banskej Bystrici-Radvani.
Po diskusnej časti záverečné príhovory predniesli Richard Vašečka, vedúci spoločenstva Nový Jeruzalem, a arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda KBS. Kolokvium vyvrcholilo slávením svätej omše v kaplnke badínskeho seminára.