Vatikánske observatórium hostí konferenciu o big bangu

TK KBS, RV ej; pz | 09. 05. 2017 21:13



Vatikán 9. mája (RV) „Čierne diery, gravitačné vlny a jedinečnosť časopriestoru.“ Tak znie názov štvordňovej medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes začala v Castel Gandolfe neďaleko Ríma a ktorú hostí Vatikánske observatórium. Účastníkov kongresu, medzi ktorými sú najväčší odborníci na túto tému, prijme pápež František v piatok 12. mája krátko pred odletom do Fatimy.

Hlavným cieľom konferencie je vzdať poctu belgickému rímskokatolíckemu kňazovi, matematikovi a kozmológovi otcovi Georgesovi Lemaîtreovi, ktorý nezávisle od Alexandra Fridmana odvodil v roku 1927 relativistické nestacionárne modely vesmíru. Nazýva sa tiež otcom big bangu či teórie veľkého tresku. Bol tiež jedným z prvých vedcov čiernych dier.

Riaditeľ Vatikánskeho observatória americký jezuita Guy Consolmagno SJ pripomína, že stanica bola založená na konci 19. storočia. Cirkev preto podľa jeho slov nie je nepriateľkou výskumu a vedy. Dôkazom toho je aj samotná konferencia v Castel Gandolfe. „Veríme, že aj počas tejto konferencie ľudia s rôznymi názormi sa stretnú v priateľskej atmosfére so spoločnou túžbou pochopiť pravdu o vesmíre,“ uviedol pre média páter Consolmagno.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024