V Nimnici si pripomenuli zrušenie reholí a nútené práce na Priehrade mládeže

TK KBS, TASR; ml | 21. 04. 2017 09:30



Nimnica 21. apríla (TK KBS) Kázňou saleziána Alojza Ondrejku v kaplnke v Kúpeľoch Nimnica sa vo štvrtok začala svätou omšou spomienka na akciu Kláštory z roku 1950. Vtedajší režim po zrušení rehole saleziánov vyviezol zo slovenských kláštorov mladých rehoľníkov a stovky z nich previezli na nútené práce na stavbe vtedajšej Priehrady mládeže. Podľa Petra Sandtnera z Konfederácie politických väzňov Slovenska bol Alojz Ondrejka jedným zo stoviek rehoľníkov, ktorí nútene pracovali na stavbe priehrady. Pietna spomienka pokračovala pri pamätníku násilne vyvlečených rehoľníkov, ktorý odhalili v roku 2013 v Kúpeľoch Nimnica.

„Pri pamätníku bolo prečítané svedectvo Michala Radošinského, synovca saleziána dona Titusa Zemana, ktorý bude v tomto roku blahorečený. Titus Zeman sem tajne chodil prezlečený za jedného z brigádnikov, povzbudzoval mladých klerikov a pripravoval ich na útek do zahraničia,“ priblížil Sandtner s tým, že zároveň odovzdali pamätné medaily niektorým členom Konfederácie politických väzňov Slovenska. Spomienky sa podľa neho zúčastnilo niekoľko priamych účastníkov nútených prác na Priehrade mládeže. „Niektorí z nich tu dnes boli prvýkrát po 67 rokoch, sú to vždy vzácne stretnutia a spomienky na spoločne prežité chvíle. Keď násilne rozpustili rehole, pre mnohých práve spoločne strávené chvíle na stavbe priehrady boli tou najväčšou silou, ktorá ich držala pri viere. Väčšina z nich už nežije, pamätník tu zostane a bude hovoriť aj za nich,“ doplnil Sandtner

Zo stoviek rehoľníkov, ktorí na stavbe priehrady zápasili za svoju vieru, žije podľa neho dnes už len okolo 70. „Na nútených prácach spoločne odolávali tlaku, preškoľovaniu, napriek zákazu išli spoločne spievajúc do kostola v Púchove v tých modrých zväzáckych košeliach. Podávali tým veľké svedectvo. Tu zápasili o svoje kňazské povolanie. Len malej časti sa podarilo utiecť za hranice, niektorých tajne vysvätili, iných vysvätili až na staré kolená po revolúcii. Mnohí z nich prešli väzením, pomocnými technickými prápormi, zažili perzekúcie, vyšetrovanie a podobne. A na to všetko tu každoročne spomíname,“ zdôraznil Sandtner (zdroj TASR).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024