Omša svätenia olejov v Katedrále sv. Emeráma v Nitre s biskupom Judákom

TK KBS, mlyk; ml; pz | 14. 04. 2017 07:35



Nitra 14. apríla (TK KBS) Omši svätenia olejov na Zelený štvrtok 13. apríla 2017 v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre predsedal diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Prítomným kňazom zo všetkým sedemnástich dekanátov diecézy na začiatku svätej omše povedal: „Chceme si pripomenúť tu, v našom diecéznom večeradle udalosti, ktoré predchádzali Ježišovmu utrpeniu a jeho zmŕtvychvstaniu. Tu za zrodilo, drahí bratia kňazi, aj naše povolanie, naše kňazstvo, ktoré má slúžiť Božiemu ľudu i nám na posvätenie. Chcem sa spolu s vami modliť, aby sme si prehlbovali toto vyvolenie, ktoré je nezaslúžené, aby sme si vyprosovali milosť, silu i odvahu konať v mene Krista a Cirkvi verne a chceme pri tejto svätej omši tiež aj prosiť za nové duchovné povolania“.

Mons. Viliam Judák v homílii hovoril v súvislosti so storočnicou fatimských zjavení o spojitosti medzi Večeradlom a Pannou Máriou. „V našom živote sú miesta, ktoré sú nám vzácne a milé a to nielen z hľadiska nášho prirodzeného života, ale aj z pohľadu našej duchovnosti. Takýmto miestom je bezpochyby sieň Večeradla na hore Sion v Jeruzaleme, ku ktorej zvlášť v tento deň upierame naše pohľady. Vieme, že je miestom rozhodujúcich udalostí v dejinách spásy. Tu bola ustanovená Eucharistia, v nej sám seba Kristus rozdal, aby sa stal Chlebom života. A večeradlo je aj miestom zrodenia kňazstva i zoslania Ducha Svätého“. povedal hlavný celebrant a pokračoval: „Prichádzame do večeradla našej diecézy, aby sme si tieto hodnoty nielen pripomenuli, ale si ich aj sprítomnili, prehĺbili a obnovili sa v nich. A keďže prežívame Fatimský mariánsky rok, prichádzame tu aj s Matkou nášho kňazstva, s preblahoslavenou Pannou Máriou“. Pripomenul slová stredovekého kresťanského autora, ktorý hovoril o Márii ako o Večeradle alebo hodovej sieni Trojice. „Mária je Večeradlo, kde sa Otec, Syn a Duch Svätý sýtia vzájomnou láskou a zároveň spočívajú v dokonalom pokoji. Ak je Panna Mária priestorom, v ktorom sa uskutočňuje božská hostina, je namieste prosba svätého Tomáša Akvinského, ktorú sa kňazi zvykneme modliť po svätej omši: Bože, prosíme ťa, láskavo uveď mňa, hriešnika, na tú neopísateľnú hostinu, pri ktorej ty sám so svojim Synom a Duchom Svätým pre svojich svätých si pravým svetlom, úplným uspokojením, večnou radosťou, zvrchovanou slasťou a dokonalou blaženosťou“.

Nitriansky biskup v závere homílie podčiarkol, že „Máriine spojenie s Kristom v hodine kríža ju spája s Večeradlom, teda i s Poslednou večerou. Posledná večera bola anticipáciou hodiny kríža. Preto, čo vidíme na Kalvárii bolo prítomné – hoci mysticky – aj vo Večeradle -, teda môžeme povedať, vrátane Panny Márie. (…) Ak Cirkev a Eucharistia tvoria nerozlučnú jednotu, to isté platí aj o Márii a Eucharistii“. Dodajme teda to platí aj o Večeradle a udalostiach, ktoré sa tam odohrali. Pamätajme na to, ako jej dobrí synovia, a pripomeňte to aj našim veriacim, drahí bratia kňazi, dnes večer v našich farnostiach a spoločenstvách a spojte to, aj s pozdravom z nášho diecézneho Večeradla, v ktorom nechýbala táto „Eucharistická žena“, dodal hlavný celebrant.

Liturgiu svätej omše sprevádzal katedrálny spevácky zbor Psallite Deo. Po svätej omši sa kňazi neformálne stretli so svojim biskupom v jeho rezidencii.

TK KBS informoval Miroslav Lyko



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024