V Katolíckej cirkvi jestvujú niektoré posvätné miesta, kde sa stali pamätné udalosti, alebo sú pochovaní významní svätci, prípadne sa nachádzajú v peknom prostredí. Tak priťahujú k sebe veriacich, ktorí ta dochádzajú, čiže „putujú“ z túžby po duchovnom pookriatí. Niektoré „pútnické miesta“ sa stali známymi v krajine alebo aj medzinárodne. Svoj pôvod pripisujú nejakej veľkej duchovnej osobnosti, ktorá na tom mieste žila a pôsobila, zanechajúc po sebe veľkú pamiatku. Je to predovšetkým Palestína, ktorú my kresťania nazývame „Svätá zem“, lebo tam žil vtelený bohočlovek Ježiš Kristus, jeho Matka Mária a ochranca sv. Jozef, jeho apoštoli a prví učeníci a tam sa odohrali dôležité udalosti Kristovej cirkvi. Celá krajina je vlastne veľkým pútnickým miestom.
Ježišovej Matke, slávnej Bohorodičke Márii, vybudovali kresťania vo svete viac kostolov a svätýň, ktoré zasvätili niektorej udalosti z jej života. Tie priťahujú nielen svojou umeleckou výstavbou a výzdobou, ale aj dobre zriadenými liturgickými obradmi. Pri nich sú často rehoľné domy, kde bývajú naporúdzi spovedníci a duchovní radcovia. Okrem toho bývajú tam vhodné pohostinné zariadenia pre pútnikov zblízka i z ďaleka. Niektoré pútnické miesta vznikli na mieste údajných zjavení a rozvinuli sa iba za posledných sto rokov. Inde na takom mieste vyvrchoľuje pútnické obdobie na niektorý sviatok Panny Márie. Na Slovensku sú známe viaceré pútnické miesta, ako sú: Levoča, Šaštín, Klokočov, Staré Hory, a podobne.
Najznámejšie pútnické miesta na svete sú okrem Ríma ako sídla nástupcu sv. Petra, prvého pápeža, mariánske svätyne v Lurdoch, Čenstochovej, Parížska Notre Dame, a tiež portugalská Fatima. Fatima sa práve 13. mája tohto roku dožíva sto rokov od údajných zjavení Panny Márie trom deťom. Do svetovej pozornosti sa dostáva najmä návštevou Svätého Otca, pápeža Františka na storočnicu zjavení.
Fatima je asi desaťtisícové mestečko vo vnútrozemí Portugalska, vzdialené asi 140 kilometrov od hlavného mesta Lisabona. Tam sa behom šiestich mesiacov, počnúc od 13. mája až do 13. októbra 1917 viackrát zjavila Panna Mária trom deťom, ktorých mená sú: Francisco, jeho sestra Hyacinta a ich sesternica Lucia. Deti mali od sedem do desať rokov, boli to malí pastieri. Tak zvané „Fatimské posolstvo“ je výzvou, aby sa ľudia obrátili a robili pokánie za hriechy, je aj povzbudením k väčšej úcte a najmä k zasväteniu Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, po ktorom príde obdobie mieru. Pri zjavení deti videli Pannu Máriu a pri nej anjela, ako aj biskupa oblečeného v bielom obleku. Z poslušnosti voči svojmu biskupovi Lucia opísala tieto videnia. Ako prehlásil kardinál Ratzinger, obrazy a reč videní sú v mnohom symbolické, náznakové.
Veľa sa debatovalo o postave „bieleho biskupa“ vo videniach detí. Koho to predvídali fatimské deti? Biely oblek pre mnohých naznačoval pápeža, ale nie celkom jednoznačne, lebo biskupi a misijní kňazi vôbec nosia tiež biele obleky. Keď však Ali Agca postrelil Jána Pavla II. na námestí sv. Petra práve 13. mája 1981, čiže na výročie prvého fatimského zjavenia, tak sa u mnohých utvrdila mienka, že tá biela mužská postava vo videniach detí naznačuje pápeža, a to práve toho pápeža. Tá myšlienka mi napadla, keď som v ten deň sedel pri okne svojho bytu pri vatikánskej bráne sv. Anny, z ktorej vybehlo auto s postreleným Jánom Pavlom II. a hnalo sa smerom ku klinike Gemelli, zatiaľ čo z námestia už vychádzali ľudia s pokrikom: „Postrelili Svätého Otca!“ O rok po atentáte pápež Ján Pavol II. išiel do Fatimy poďakovať sa Božej Matke za ochranu. Vtedy prehlásil: „Materská ruka viedla dráhu guľky. Tak sa pápež zastavil na prahu smrti“. Guľka sa dnes nachádza vložená do zlatej koruny na soche Panny Márie vo Fatime.
Fatimské udalosti sa stali pred sto rokmi. Ale ich posolstvo oslovuje Cirkev a veriacich aj dnes. Aj dnešný pápež František putuje do Fatimy na pamätný deň 13. mája a tým chce zaiste zdôrazniť jeho význam a aktuálnosť pre naše časy. Ako to povedal ešte roku 1985 kardinál Ratzinger, budúci pápež Benedikt XVI.: „Z toho miesta odznel prísny signál a výzva k vážnemu životu, lebo ľudstvo sa ocitá v nebezpečenstve“. Mária naozaj predznačila druhú svetovú vojnu, predpovedala pád komunizmu v roku 1989, poukázala malým pastierikom i našej generácii na zhubnú hrôzu pekla, na dôležitosť obrátenia a pokánia, na silu modlitby, najmä ak vzývame príhovor jej prečistého Srdca. Podľa výrokov Lucie v takzvanom „tajomstve“ je kľúčovým výrazom v prvej časti výraz „spasiť duše“ a v ďalšej časti trojnásobné zvolanie: „pokánie, pokánie, pokánie“. To nám pripomína výzvu Ježiša Krista v evanjeliu: „Kajajte sa a verte evanjeliu“ (Mk 1, 15).
Pridajme sa teda v duchu všetci k púti nášho Svätého Otca Františka a pripojme aj svoje modlitby, aby nám fatimská Matka Božia vyprosila tie milosti a Božie dary, ktoré najviac potrebuje náš národ, dnešná Cirkev i celé ľudstvo. K nim pripojme aj svoje osobné potreby. Spravme si teda aj my v duchu takú tichú osobnú púť do Fatimy.
Jozef kard. Tomko