Pápežská nadácia ACN Pomoc trpiacej Cirkvi začala pôsobiť na Slovensku

TK KBS, ml; ml | 25. 03. 2017 13:03



Bratislava 25. marca (TK KBS) Pápežská nadácia ACN (z angl. Aid to the Church in Need - ACN; Pomoc trpiacej Cirkvi) otvorila svoju kanceláriu na Slovensku. Ide o jej 24. zastúpenie vo svete. Jediná celosvetová katolícka dobročinná a pastoračná organizácia, ktorá za štvrťstoročie u nás podporila projektov vo výške 32 mil. eur, je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci Cirkvi tam, kde je prenasledovaná, utláčaná terorom a násilím alebo kde trpí hmotnou núdzou. Každoročne podporuje okolo 6 000 projektov (z vyše 8000 podaných) vo vyše 140 krajinách. Nadácia sa financuje zo súkromných darcov, vlani vyzbierala vyše 120 mil. eur.

"Slovensko vie, čo znamená prenasledovanie, vzrastanie z mála. Ale tiež vie, čo je to vďačnosť a radostné dávanie, ktoré robí človeka celistvou bytosťou. Zakladateľ nadácie, páter Werenfried van Straaten povedal: „Oni sú skúšaní vo viere, my sme skúšaní v láske", hovorí Martina Hatoková, riaditeľka národnej kancelárie ACN Slovensko. S celosvetovou rodinou dobrodincov sme podľa jej slov pozvaní chrániť veľkodušnou láskou základné hodnoty ľudskosti a kresťanstva. "Pridávame sa k tejto rodine, pretože láska nemá strach z konkrétnej pomoci, v ktorej stretáva človek človeka. A tak stretáva Boha," dodala Martina Hatoková.

"Je to pre nás pocta a bázeň z toho, čo sa tu rodí na Slovensku," pripomenul Martin Barta, duchovný asistent ACN International. Nadácia bola podľa neho dlhé roky spojená so Slovenskom, "teraz tu bude mať vlastných ľudí, ktorí s ňou budú spolupracovať na projektoch konkrétnej pomoci pre Slovensko. Ale chceme, aby sa aj ľudia na Slovensku zapojili do pomoci vo svete," uviedol. Na stretnutí so slovenskými médiami predstavil jej začiatky a históriu. Na Slovensko Pápežská nadácia ACN prichádza v 70. roku výročia založenia ACN, 100. výročia fatimských zjavení a ako ovocie mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva. Jej patrónom bude svätý Jozef.

Kresťanom v núdzi pomáha Pápežská nadácia prostredníctvom svojich kancelárii v Austrálii, Belgicku, Brazílii, Čile, Filipínach, Francúzsku, Holandsku, Írsku, Kanade, Kolumbii, Kórei, Luxembursku, Malte, Mexiku, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rakúsku, Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch, Španielsku, Švajčiarku a Taliansku. Založená bola v roku 1947 ako dobročinná katolícka organizácia pomáhajúca vojnovým utečencom. Ako pápežskú nadáciu ju uznali v roku 2011. Kresťanov podporuje spolu s darcami a projektami partnerov v duchu motta "informovať - modliť sa - konať". Aktívne sa angažuje za náboženskú slobodu a zmierenie medzi vierovyznaniami.

V nadácii je na prvom mieste pomoc prenasledovaným a trpiacim kresťanom - prostredníctvom milodarov, vzdelávania kňazov, podpory rehoľných komunít alebo formácie laikov. Ďalej rozširuje Sväté písmo a náboženskú literatúru, venuje sa osvete (napríklad pomáha pri zakladaní televíznych a rozhlasových staníc a zabezpečení vzdelávaní mediálnych odborníkov v službe evanjelizácie) a mediálne podporuje šírenia viery. V krízových oblastiach podporuje budovanie a rekonštrukciu chrámov, cirkevných budov a zariadení, zabezpečenie dopravných prostriedkov pre pastoračnú starostlivosť a núdzovú pomoc v prípadoch vojny, vysídlenia, násilia a prírodných katastrof.

Pápežskú nadáciu ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi vedie správna rada pod vedením prezidenta, ktorým je aktuálne kard. Mauro Piacenza. Centrálne spravuje všetky aktivity generálny sekretariát v nemeckom meste Königstein. "Každý rok dostávame viac ako 7 000 žiadostí o pomoc z vyše 145 krajín z celého sveta. Väčšina projektov sa k nám dostáva cez biskkupov, kňazov či rehoľné komunity," uviedla Regina Lynch, riaditeľka projektového oddelenia ACN International. Predstavila štáty, kam smerovala pomoc ACN v minulosti a kam v súčasnosti. Kým predtým to boli krajiny tzv. východného bloku, teraz sú prioritné krajiny, kde je dominantným náboženstvom islam.

Otvorenie ACN Slovensko bolo spojené s predstavením jej poslania a svedectvom o prenasledovanej Cirkvi vo svete, o ktoré sa podelil Jean - Abdo Arbach, arcibiskup melchitskej gréckokatolíckej cirkvi z Homsu v Sýrii. "Vojna v Sýrii nie je občianska vojna či vojna medzi náboženstvami. Vojna v Sýrii je medzinárodná vojna na území Sýrie. Na území Sýrie sa nachádzajú teroristi z 80 rôznych krajín," povedal. Pripomenul, že vojna v Sýrii, ktorá trvá už šesť rokov, si vyžiadala takmer milión mŕtvych. "Unesení boli dvaja biskupi, štyria kňazi amnožstvo veriacich," povedal arcibiskup z Hom Jean - Abdo Arbach.

Vyvrcholením viacdňového programu z hosťom zo Sýrie bude dnešná pontifikálna svätá omša v Katedrále sv. Martina, ktorú bude o 18:00 h celebrovať Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup. Na túto svätú omšu je pozvaná aj široká verejnosť. Hosť navštívi aj gréckokatolícku katedrálu v Bratislave a Univerzitné pastoračné centrum v Mlynskej doline. Viac informácií o poslaní a charizme ACN bude možné v najbližších dňoch nájsť na internetovej stránke www.acn-slovensko.org. V prípade záujmu je možné slovenskú kanceláriu kontaktovať na adrese: info@acn-slovensko.org.

K správe bolo vydané FOTO.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024