Výkonný sekretár KBS Ziolkovský: Národný demografický plán má pomôcť rodine

TK KBS, tk; ml | 15. 03. 2017 08:00



Bratislava 15. marca (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska na nedávnom plenárnom zasadaní vydala vyhlásenie o demografii. V jeho závere sa píše, že Slovensko potrebuje Národný demografický plán. Prečo hovorí o tejto potrebe? Čo si pod tým máme predstaviť a čo čaká v tomto smere od vlády a verejných predstaviteľov? TK KBS hovorí s Antonom Ziolkovským, výkonným sekretárom KBS.

Prečo KBS hovorí o potrebe Národného demografického plánu?

Ako zaznelo vo vyhlásení KBS, prírastok obyvateľstva sa v posledných desaťročiach dramaticky znížil, čo bude mať dopad na fungovanie celej spoločnosti. Bez aktívneho obyvateľstva nebude mať štát dostatok prostriedkov na vyplácanie dôchodkov, ohrozí sa aj hospodársky rast. Dostali sme sa do situácie, kedy je podľa biskupov nevyhnutný zásah štátu, aby sa situácia zmenila.

Je vôbec v našej dobre primerané uvažovať o zásahoch štátu v oblasti demografie?

Chápem, že slovo „plán“ môže v starších ročníkoch evokovať päťročnicu z čias socializmu a tí mladší môžu mať k tomu ironické poznámky. Pravda je však taká, že polovica Slovenska sa systematicky vyľudňuje. Dôvody sú dva: mladí ľudia odchádzajú za prácou a klesá pôrodnosť. Ak tieto trendy budú pokračovať, viacero slovenských regiónov sa pri starnutí obyvateľstva a rastúcej prítomnosti marginalizovaných skupín, ktoré nie sú pripravené ich viesť, dostane do postupného úpadku. Môže sa to zdať ako zbytočné strašenie, ale úbytok obyvateľstva jednoducho pocítime všetci.

Keď hovoríte o Národnom demografickom pláne, čo si máme pod tým predstaviť?

Najskôr treba pripomenúť, že kľúčom ku zmene je vytvorenie prorodinnej atmosféry v spoločnosti. O rodine sa veľa hovorí, ale praktickej pomoci je málo. Poviem niekoľko príkladov. Zamestnávatelia sa nehrnú do vytvárania čiastočných úväzkov pre matky s deťmi. Chýbajú materské školy. V mestách nenájdete veľa oplotených detských ihrísk, čo pre matky s viacerými malými deťmi môže byť problém. Matky a otcovia, ktorí vychovali viac ako dve deti, by mali v spoločnosti požívať určitú vážnosť. Dobre vychovať viac detí je skutočné hrdinstvo a obrovská obeta. Malým, ale dôležitým krokom vpred, je novela zákonníka práce v parlamente, vďaka ktorej najmä matky aspoň niekoľko ďalších dní v roku budú môcť prežiť so svojou rodinou.

Takže pod plánom máte na mysli vytváranie prorodinnej atmosféry?

Ako som spomenul, vytváranie prorodinnej atmosféry je len prvým predpokladom ku zmene. Rodinná politika by mala byť súčasťou všetkých politík. Preto je dôležité zaviesť do legislatívneho procesu ku každému predkladanému zákonu tzv. rodinnú doložku. Na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny by malo vzniknúť samostatné oddelenie pre rodinu. Nateraz je rodina spolu so sociálnou agendou na jednom oddelení. Rodina však nie je pacientom, ktorého treba zahrnúť všelijakými dávkami, ale tvorcom a nositeľom všetkého spoločenského blahobytu a sociálneho kapitálu.

Ako do týchto ideí zapadá samotný plán?

Pod národným plánom si treba predstaviť súbor opatrení rôzneho druhu, ktoré na jednej strane budú pre spoločnosť signálom, že rodina je naozaj dôležitá, ale zároveň vytvoria podmienky, ktoré uľahčia mladým ľuďom založenie rodiny. Je jasné, že žiadna legislatíva nedonúti ľudí mať viac detí. Dobré spoločenské, ekonomické a sociálne podmienky im však môžu takéto rozhodnutie uľahčiť. A o to práve ide. Dobrý národný plán, ktorého cieľom bude vytvoriť v spoločnosti prorodinnú atmosféru, môže prispieť k zastaveniu vyľudňovania mnohých regiónov a k postupnému rastu obyvateľstva. Medzi potrebné opatrenia môžeme zaradiť zlepšenie dostupnosti bývania, viac pracovných príležitostí v regiónoch a podpora mnohodetných rodín.

Aké miesto má v tomto celom procese Katolícka cirkev?

Konferencia biskupov Slovenska pravidelne upozorňuje na demografickú krízu, to je naša úloha. Podľa nás nedostatok detí nie je len dôsledkom sociálnej situácie, ale aj prejavom nedôvery v budúcnosť a strachu. Cirkev učí, že každý ľudský život má nesmiernu hodnotu a že má zmysel zakladať rodiny a mať deti. Vedieme ľudí k vzájomnej pomoci a solidarite. Kde sú deti, tam je aj nádej a budúcnosť. Cirkev to hovorila stále a určite neprestane povzbudzovať svojich veriacich, aby s nádejou hľadeli do budúcnosti. Pre celú spoločnosť chceme zostať ohlasovateľmi evanjelia života.

Čo po takomto vyhlásení očakávate od vlády a verejných predstaviteľov?

Máme nádej, že politici si toto vyhlásenie všimnú a začnú riešiť demografiu ako reálny spoločenský, sociálny a ekonomický problém. V posledných mesiacoch jestvujú náznaky, že si to viacerí začínajú uvedomovať. Demografická situácia si na prvom vyžaduje veľký okrúhly stôl, kde tak politici, odborníci, starostovia, ľudia z cirkvi i mimovládnych organizácii, tento problém priznajú a budú uvažovať, ako ho môžeme spoločnými silami systematicky riešiť. Sám som zvedavý, kto zdvihne túto hodenú rukavicu.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024