Zvonárski majstri zo Žarnovickej Huty vyrábajú zvon pre pápeža Františka

TK KBS, RTVS, ml; pz | 01. 03. 2017 12:40Žarnovická Huta 1. marca (TK KBS) Zvonárski majstri zo Žarnovickej Huty vyrábajú zvon pre pápeža Františka. Na Veľkú noc poputuje do Vatikánu. Desaťkilogramové dielo zdobí výjav Baziliky svätého Petra. Otec a syn Trvalcovci ho považujú za svoje najvzácnejšie dielo. Informovala o tom RTVS.

Remeslo zvonárskych majstrov sa v rodine Trvalcovcov dedí z generácie na generáciu. Michal Trvalec starší sa odlievaniu zvonov venuje už viac ako dve desiatky rokov. Kedysi pracoval v zlievarenskej spoločnosti. „Zvony som začal preto robiť, lebo všade v okolitých štátoch sa robili zvony a na Slovensku sa nerobili. Povedal som si, že budem robiť zvony,” hovorí Michal Trvalec st., zvonolejár zo Žarnovickej Huty. „Zvonár musí byť dobrý modelár, potom hudobník a musí vedieť aj niečo ohľadom kovu metalurgie,” uviedol. Zvon si objednal český pivovar, ktorý každoročne posiela pápežovi darček. S jeho prípravou začali Trvalcovci už pred niekoľkými mesiacmi. „A začína sa jadrom, potom sa urobí falošný zvon, na falošný zvon sa nanesie vosk, na ten vosk, falošný zvon sa dá umelecká výzdoba, potom sa robí špeciálny náter. Ide tam aj pivo do tej hliny, je dobré, lebo je tam škrob a rôzne tieto sladidlá a dobre drží forma,” spomína Trvalec. Do pripravovanej formy potom zvon odlievajú. Zvonovina má v sebe cín a meď. Po odliatí musí v špeciálnej forme zrieť niekoľko dní. Na zvone pre pápeža je obraz Baziliky svätého Petra vo Vatikáne. Dôležitý je každý detail. „Je to vždy veľká dilema a najhlavnejšie je, keď sa už otvorí zvon a vidíme, že tie detaily a všetko, čo malo vyjsť vyšlo veľmi pekne. Tak a teraz to vyšlo a sme veľmi spokojní, zvon sa podaril,” uviedol Trvalec.

Na záver musia zvon vyladiť. O tónine, v ktorej bude zvoniť rozhodujú už pri jeho výrobe. V polovici marca zvon posvätia v žarnovickom kostole, odtiaľ poputuje do Čiech a pred Veľkou nocou by si ho mal prevziať Svätý Otec, uviedla RTVS.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021