Traja Slováci zastupovali KU na vedeckej konferencii vo Veľkej Británii

TK KBS, vku, ml; pz | 02. 02. 2017 12:50



Veľká Británia 2. februára (TK KBS) “Multikulturalizmus so zreteľom na zachovanie identity; Rovnosť a rozmanitosť v oblasti vzdelávania” - je názov témy konferencie, ktorá sa konala v dňoch 23. a 24. januára 2017 v anglickom Bradforde. Zúčastnilo sa na nej okolo 60 odborníkov. Ide o prvú z troch sympózii v rámci medzinárodného európskeho projektu z programu Erasmus+ (schválený EÚ v roku 2014) v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. Zo Slovenska je doň zapojená Katedra manažmentu na Inštitúte Štefana Náhalku v Poprade Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Najbližšia konferencia sa uskutoční v druhej polovici júna na pôde Katedry manažmentu v Poprade a záverečná na jeseň 2017 vo Varšave.

Vo Veľkej Británii slovenskú stranu zastupovali prof. Alena Daňková. Riaditeľka Inštitútu Štefana Náhalku v Poprade a vedúca Katedry manažmentu v rámci panelovej diskusie informovala o procese výberu a rozhodovania sa stredoškolákov o vysokoškolské štúdium. Ďalším Slovákom bol vedúci projektu doc. Anton Lisnik, ktorý prítomných informoval o metodike výskumu kompetencií stredoškolákov, ktorý realizuje slovenská strana na slovenských, ale aj poľských a anglických školách, aby bolo možné získané výsledky komparovať. Treťou slovenskou zástupkyňou bola Anna Diačiková, odborný asistent katedry, ktorá na konferencii vystúpila s prednáškou Skúsenosti s diverzitou v slovenskom vzdelávacom systéme.

Katedra manažmentu je v projekte s dvoma zahraničnými partnermi - multimediálnym vydavateľstvom Eduexpert z poľskej Lodže a neziskovou organizáciou UK – Butterflies z Bradfordu vo Veľkej Británii. Názov projektu je Multikulturalizmus z pohľadu kultúrnej identity - projekt vzdelávania mládeže. Jeho hlavným cieľom je rozvoj inovácií prostredníctvom prípravy viacjazyčného nástroja, ktorý bude k dispozícii riešiteľom projektu a bude v spolupráci s kompetentnými v jednotlivých krajinách ponúknutý do vyučovacieho procesu na stredných školách.

Riešiteľský kolektív pracovníkov zo Slovenska sa zameriava na identifikáciu kompetencií a zručností, ktoré potrebuje absolvent na trhu prácu, aby sa začlenil do multikultúrnej spoločnosti. Vzdelávacie aktivity budú zamerané na rozvoj týchto kompetencií, zručností a na uvedomenie si možného prínosu  kultúry k rozvoju multikultúrnej spoločnosti. Ďalším scenárom, ktorý Katedra manažmentu spracuje, bude overenie multikulturalizmu a jeho vplyv na riadenie školy a vyučovacieho procesu.

TK KBS informovalo Vedenie KU v Ružomberku



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024