Vincentská rodina si pripomenula už 400 rokov založenia svojej charizmy

TK KBS, RL, phu, ml; pz | 30. 01. 2017 09:51



Bratislava 30. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Dvestodvadsaťpäť vetiev a spoločenstiev a viac ako tri milióny aktívnych členov po celom svete. To sú čísla Vincentskej rodiny, ktorá si na sviatok Obrátenia sv. Pavla pripomenula 400 rokov založenia svojej charizmy. Slovenská Vincentská rodina za účasti všetkých svojich spoločenstiev na Slovensku otvorila svoj jubilejný rok sobotnou slávnostnou svätou omšou v Bratislave. V Kostole sv. Vincenta de Paul ju celebroval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Kazateľom bol mukačevský eparcha vladyka Milan Šášik.

Svätý Vincent de Paul mal svoju prvú známu kázeň, po ktorej sa obrátilo veľké množstvo ľudí pred 400 rokmi. Slovenský provinciál Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul Jaroslav Jaššo považuje za zaujímavé, že aj po 400 rokoch je vo svete 225 vrstiev vincentskej spoločnosti. „To je úžasná vec, že ako Pán Boh použil toho jednoduchého dedinského chlapca, sv. Vincenta, ktorý sa otvoril pre Božiu milosť a dokázal vytvoriť také úžasné dielo a vytvára ho cez svojich synov a dcéry aj v dnešných časoch,” povedal Jaroslav Jaššo.

Kazateľom na svätej omši bol mukačevský eparcha vladyka Milan Šášik, ktorý je sám vincentínom. Charizmou rehole je aj pomoc chudobným, no a chudobu Milan Šášik zažíva na vlastnej koži každý deň na Ukrajine. “Došli sme teraz za tých niekoľko rokov vojny na východe do takej strašnej situácie, až si myslím, že sa teraz nemáme s kým v Európe porovnávať. Chcem len povedať a poprosiť, aby sa za nás modlilo celé Slovensko. Prosím o modlitbu,” povedal na svätej omši vladyka Šášik.

Vincentská charizma zahŕňa aj niekoľko ženských reholí, medzi nimi aj spoločenstvo dcér kresťanskej lásky, ktoré sa venujú chudobným, bezdomovcom, opatrujú chorých, starých, či pracujú s mládežou. „Okolo 250 sestier na celom Slovensku, aj v Čechách. Máme dve komunity na Sibíri, tri komunity na Ukrajine a potom máme komunity v Čechách a na Slovensku,” hovorí sestra Caritas. Najmladšou vincentskou vetvou je u nás spoločenstvo laických misionárov MiSeVi. Do vincentskej rodiny patria napríklad aj sestry Satmárky, Združenie mariánskej mládeže a Depaul Slovensko.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024