Čo v skutočnosti povedal Svätý Otec ohľadom vírusu Zika

TK KBS, mk; mk | 18. 02. 2016 23:16Vatikán 18. februára (TK KBS) Počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z apoštolskej cesty v Mexiku sa Svätý Otec vyjadril k používaniu termínu tzv. "menšieho zla" v kontexte šírenia vírusu "Zika". Keďže jeho slová boli v médiách dezinterpretované, prinášame ich znenie v slovenskom preklade. Otázku v danej súvislosti položila pápežovi Paloma Garcia Ovejero z denníka Cope.

Paloma Garcia Ovejero:

Svätý Otec, niekoľko týždňov trvá veľké znepokojenie vo viacerých krajinách Latinskej Ameriky, ale aj v Európe, kvôli vírusu "Zika". Najväčšie riziko by sa týkalo tehotných žien: sú tu obavy. Niektorí predstavitelia navrhovali ísť na potrat alebo sa vyhnúť tehotenstvu. V tomto prípade: môže Cirkev vziať do úvahy koncept "menšieho zla"?

Svätý Otec:

Potrat nie je "menšie zlo". Je to zločin. Je to odstránenie jedného pre záchranu druhého. To je to, čo robí mafia. Je to zločin, absolútne zlo. Čo sa týka "menšieho zla" - vyhnúť sa tehotenstvu je taký prípad - keď hovoríme v termínoch konfliktu medzi piatym a šiestym prikázaním. Pavol VI. - veľký! - v ťažkej situácii, v Afrike, dovolil rehoľným sestrám použiť antikoncepčné prostriedky pre prípad znásilnenia. Netreba si pliesť zlo vyhýbania sa tehotenstvu, samotné, s potratom. Potrat nie je teologický problém: je to ľudský problém, medicínsky problém. Zabíja sa jedna osoba, aby sa druhá zachránila - v najlepšom prípade - alebo aby si [človek] mohol užívať. Je to proti Hippokratovej prísahe, ktorú lekári musia skladať. Je to zlo samé v sebe, nie je to náboženské zlo, na začiatku, nie, je to ľudské zlo. A samozrejme, keďže je to ľudské zlo - ako každé zabitie - je na odsúdenie. Naopak, vyhnúť sa tehotenstvu nie je absolútne zlo - v niektorých prípadoch - ako napríklad v tom, ktorý spomínal blahoslavený Pavol VI., to bolo jasné. Okrem toho, vyzval by som lekárov, aby urobili všetko preto, aby sa našli vakcíny proti týmto dvom komárom, ktoré prenášajú toto zlo: na tomto treba pracovať... Ďakujem.

Prepis celej tlačovej konferencie možno nájsť ::TU::(C) TK KBS 2003 - 2020