Arcibiskup Vasiľ: Pomoc kresťanom v núdzi môže byť inšpiráciou

TK KBS, tasr, tk; ml | 11. 02. 2016 16:28Košice 11. februára (TK KBS/TASR) Prijatie 149 irackých kresťanských utečencov na Slovensko je akýmsi modelovým projektom, ktorý sa môže stať poučením a inšpiráciou aj pre ďalšie podobné pokusy. Na konferencii Kresťanskí migranti na Slovensku v Košiciach to dnes uviedol arcibiskup a sekretár vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. Slovensko prijalo skupinu rodín asýrskych kresťanov zo severného Iraku, ktorí museli utiecť zo svojich domovov pred hrozbou Islamského štátu. Do krajiny pricestovali vlani 10. decembra v rámci dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy. Po udelení azylu sa aktuálne začína ich integračný proces.

"Môže sa to stať akýmsi modelom aj pre iné podobné pokusy, ak to, žiaľ, bude potrebné. Hovorím žiaľ, lebo každá takáto forma pomoci je akýmsi východiskom z núdze. Lepšie by bolo, keby k takýmto situáciám nedochádzalo, ale vo chvíli, keď existujú, je potrebné ich riešiť," povedal Vasiľ. Otázka, či Iračania u nás ostanú natrvalo, alebo neskôr si ako slobodní ľudia budú hľadať uplatnenie inde, nie je podľa neho prvoradá. "Na nás je, aby sme preukázali kresťanskú lásku, ktorá sa od nás očakáva, ktorá je znakom našej viery. Na tých, ktorí tieto skutky lásky prijímajú, je, aby ju prijímali s vďačnosťou, ale aj s porozumením pre všetky komplikované situácie, ktoré sú s celým týmto procesom spojené," dodal. Za dôležité pritom arcibiskup považuje, aby si asýrski kresťania aj pri integrovaní sa do novej spoločnosti zachovávali svoju identitu. Kresťanské komunity na Blízkom východe sú podľa neho dôležitým prvkom preukazujúcim bohatstvo a pestrosť kresťanského dedičstva.

Konferenciu zorganizovalo Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v spolupráci s Centrom spirituality Východ-Západ Michala Lacka, vedeckovýskumného pracoviska Teologickej fakulty Trnavskej univerzity. Téma migrácie sa podľa organizátora Róberta Lapka stáva na Slovensku i vo svete veľmi vážnou a dominantnou. "Cítime v rámci nášho centra, že je potrebné vstúpiť aj z našej strany do tejto diskusie, ktorá by mala byť predovšetkým vedená v pokojnej, vecnej a vyváženej atmosfére, pretože dnes sa často táto téma dostáva pod príliš silný tlak rôznych protichodných názorov a nebezpečných jednoznačných riešení," povedal. Podujatie priblížilo kresťanov na Blízkom východe, ich kritickú situáciu v prebiehajúcich násilných konfliktoch v Iraku a Sýrii, ale aj ich hodnotový či kultúrny svet. "Myslím si, že aj táto konferencia môže prispieť k postupnému lepšiemu oboznamovaniu sa s problematikou utečencov, ale aj s konkrétnou témou príchodu prvých skupín kresťanských utečencov z Iraku, ktorá sa priamo týka Slovenska," konštatoval arcibiskup Vasiľ (Zdroj: TASR, www.tasr.sk).[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022