Vo Vatikáne podrobne predstavili cestu Svätého Otca do Mexika

TK KBS, RV ej; ml | 05. 02. 2016 20:30Vatikán/Mexiko 5. februára (RV) Hlavné mesto Mexiko City, regióny domorodých Mexičanov, sever krajiny poznačený násilím a ostnatým drôtom, ktorý rozdeľuje krajinu od USA. Týmito slovami charakterizoval hlavné momenty 12. apoštolskej cesty pápeža Františka do Mexika hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi. Svätý Otec navštívi latinskú krajinu od 12. do 18. februára.

„Pápež hovoril o svojej náklonnosti, o svojej oddanosti Guadalupskej Márii, uvedomujúc si, čo táto úcta znamená pre Mexičanov, nielen pre katolíkov, ale pre všetkých Mexičanov a pre všetkých Latinoameričanov a Američanov,“ vysvetlil dnes na tlačovej konferencii páter Lombardi. Kľúčovým bodom programu bude pápežova návšteva národnej svätyne v Guadalupe. Svätý Otec si uctí Patrónku Mexika v sobotu 13. februára a v Guadalupskej bazilike bude sláviť Eucharistiu presne o polnoci nášho času. P. Lombardi tiež novinárom prezradil, že Svätý Otec bude mať k dispozícii celkom päť papamobilov, keďže počas svojej návštevy zavíta do najodľahlejších regiónov krajiny.

Ďalším dôležitým bodom pápežovej cesty bude návšteva detskej nemocnice Federico Goméz tiež v hlavnom meste. Svätý Otec má v pláne stretnúť sa s personálom zdravotníckeho zariadenia a s deťmi, ktoré sú ťažko choré. S veľkým očakávaním sa pripravujú Mexičania na slávnostnú omšu v oblasti Chiapas, ktorej bude predsedať pápež za účasti domorodých obyvateľov. Zaujímavosťou je, že Svätý Otec oficiálne autorizoval používanie domorodých jazykov počas liturgie. „Táto omša je myslená najmä pre domorodé komunity z Chiapasu. Mnohé časti liturgie budú mať domorodé prvky: čítanie, spevy a časti omše odznejú v lokálnych jazykoch,“ vysvetlil vatikánsky hovorca.

Záver svojej cesty, v stredu 17. februára, strávi Svätý Otec v meste Ciudad Juarez, ktoré leží na severe krajiny. Oblasť sa smutne preslávila násilnosťami a je symbolom rozdelenia. Pápež v rámci svojho pobytu navštívi väzenie a stretne sa so 700 väzňami. Neskôr bude slúžiť omšu len 80 metrov od hranice s USA. Očakáva sa, že na bohoslužbe sa zúčastnia tisícky veriacich nielen z Mexika, ale aj zo Spojených štátov amerických.

Hovorca Svätej stolice na záver dodal: „Je to veľmi, veľmi silná etapa, aj čo sa týka významu. Pripomeňme si pápežove slová, že uvažoval nad tým, že navštívi Mexiko počas svojej cesty do USA. Táto jeho prítomnosť je niečo, čo mal hlboko vo svojom srdci. Uvedomuje si, že to je extrémne významné miesto so svojimi sociálnymi a ľudskými problémami“.

Vstupu pápeža na pôdu Mexika bude predchádzať zastávka Svätého Otca na Kube, kde sa uskutoční historické stretnutie pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021