Iracké rodiny privítali v Košiciach traja biskupi Bober, Haľko a Lach

TK KBS, mk; mk | 11. 12. 2015 19:20Košice 11. decembra (TK KBS) Iracké rodiny pri príchode na Slovensko vo štvrtok v nočných hodinách privítali traja slovenskí biskupi. Hneď po vystúpení z lietadla Iračanov na území Košickej arcidiecézy pozdravil košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Do Košíc tiež pricestoval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ktorý má pri KBS na starosti pracovnú skupinu pre koordináciu aktivít na pomoc migrantom a utečencom. Tretím slovenským biskupom, ktorý vítal irackých kresťanov priamo pri schodíkoch lietadla, bol prešovský pomocný biskup Mons. Milan Lach SJ.

“Prišiel som, aby som im prejavil naše prijatie. Spolu s ostatnými biskupmi sa za nich modlím, a želám im, aby u nás našli bezpečné miesto pre lepší život,” povedal košický arcibiskup Bober. “Som veľmi rád, že tu môžem byť, aby som týchto ľudí osobne stretol a chcem pozvať aj našich veriacich, aby prenasledovaným irackým kresťanom prejavili svoju solidaritu,” dodal biskup Haľko.

Ministerstvo vnútra SR informovalo, že rodiny boli bezpečnostne preverené. V prvých dňoch pobudnú v azylovom centre v Humennom, kam sa odobrali po pasovej kontrole. Toto zariadenie sa zároveň nachádza na území Košickej arcidiecézy a Prešovskej archieparchie. Vladyka Lach preto vyjadril nádej, že v nasledujúcom čase im bude môcť poskytnúť duchovnú službu i bratské povzbudenie.

V Humennom absolvujú detailné zdravotné vyšetrenia. V úvodnej fáze integrácie im štát poskytne pomoc vo forme jazykového vzdelávania, sociálnej asistencie, pracovného či sociálneho poradenstva.

Náklady spojené so začleňovaním utečencov do spoločnosti budú hradené zo zdrojov zahraničných donorov a zo štandardných prostriedkov, ktoré sú vyčlenené v rozpočte. Celý integračný proces, ktorý trvá šesť mesiacov až dva roky, smeruje k tomu, aby sa čo najskôr stali sami aktívnou a plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. V skupine sú vzdelaní ľudia, v závislosti od ich profesie sa im bude neskôr hľadať práca.

Vláda bude spolupracovať s cirkvou a OZ Pokoj a dobro na ich integrácii do slovenskej spoločnosti. Budeme hľadať optimálne riešenie, ktoré nebude vyrušovať obyvateľov Slovenska, uvádza rezort vnútra.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023