Prebieha Novéna k Trnavskej Panne Márii, jej program potrvá až do soboty

TK KBS, abu, pt; ml; pz | 16. 11. 2015 08:47Trnava 16. novembra (TK KBS) V piatok 13. novembra otvorili Novénu k Trnavskej Panne Márii. V nedeľu 15. novembra sa konala tradičná slávnostná procesia s milostivým obrazom Trnavskej Panny Márie ulicami najstaršieho slovenského kráľovského mesta. Sedemdesiatyprvý ročník Trnavskej novény otvorili v piatok 13. novembra slávnostnou svätou omšou, ktorej predsedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana.

Liturgické slávenie sa začalo tradičným prenesením milostivého obrazu z bočnej kaplnky do svätyne trnavskej Baziliky sv. Mikuláša za zvuku fanfár. Homíliu predniesol provinciál jezuitov na Slovensku P. Rudolf Uher SJ. Vo svojom príhovore vyzdvihol potrebu kresťanského zaobchádzania s núdznymi v dnešnom svete. Upozornil, že núdzni ľudia potrebujú častokrát viac naše duchovné než materiálne dobrá. Apoštolský nuncius pozdravil prítomných veriacich v Bazilike sv. Mikuláša i v mene všetkých slovenských biskupov, ktorí sa v tom čase zúčastňovali návštevy Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne.

Na druhý deň večernému sláveniu Eucharistie predsedal generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Pavčír. Slávnostným kazateľom bol rektor Kňazského seminára v Košiciach Štefan Novotný. Vo svojom príhovore sa venoval najmä mladým. Bohoslužbu sprevádzal mládežnícky zbor a v tomto duchu pokračoval i dnes už tradičný nočný program Novény.

Každoročným vyvrcholením Novény k Trnavskej Panne Márii je procesia s jej milostivým obrazom ulicami mesta. Vzácnym hosťom a predsedajúcim nedeľnému predpoludňajšiemu liturgickému sláveniu bol gréckokatolícky mukačevský eparchiálny biskup Mons. Milan Šášik CM. V slávnostnej homílii poukázal na najväčší problém dnešných čias - nenásytnosť bohatých. Stotožnil sa s myšlienkou bl. Matky Terezy: „Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých.“ Hlavné posolstvo svojej homílie zhrnul do výzvy: „Jedine zmena ľudského srdca dokáže napraviť svet.“

Liturgiu spevom a hudbou obohatil miestny Rímskokatolícky hudobný spolok sv. Mikuláša. Po skončení liturgie Eucharistie primátor Trnavy Peter Bročka, nasledujúc tradíciu svojich predchodcov, prečítal autentický preklad buly Trnavčanov z roku 1710, ktorou zaviazali seba i budúce generácie Trnavčanov sláviť každoročne sviatok Obetovania Panny Márie ako vďaku za zázračné zastavenie moru. Po návrate pútnikov z centrálneho Námestia sv. Trojice na čele s obrazom Trnavskej Matky Márie zaznelo v bazilike slávnostné Te Deum.

Tí, ktorí sa liturgických slávností z rozličných dôvodov nemohli zúčastniť, mali možnosť sledovať priame prenosy prostredníctvom slovenských katolíckych médií - Televízie Lux a Rádia Lumen. V nedeľu predpoludním televízia divákom sprostredkovala i procesiu ulicami mesta. Novéna bude pokračovať až do soboty 21. novembra. Všetky hlavné večerné sväté omše o 18.00 hodine budú môcť veriaci naďalej sledovať prostredníctvom Televízie Lux a Rádia Lumen.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Peter Tollarovič[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022