Biskupi Slovenska odišli na návštevu ad limina apostolorum do Ríma a Vatikánu

TK KBS, ml; ml | 08. 11. 2015 13:00Bratislava/Viedeň 8. novembra (TK KBS) Biskupi Slovenska dnes odišli na návštevu ad limina apostolorum do Ríma a Vatikánu. Prvá skupina odcestovala krátko po poludní z Viedne, druhá podvečer z Budapešti. Do Večného mesta cestuje štrnásť diecéznych a pomocných biskupov spolu s vojenským ordinárom. V ich sprievode sú niektorí osobní tajomníci a kancelári a tiež zástupcovia Generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska, ktorý koordinoval prípravu návštevy. Vo Večnom meste budú biskupov sprevádzať aj desiatky pútnikov. Posledná návšteva, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007.

Oficiálne návštevu začnú spoločne v pondelok 9. novembra a ukončia ju v sobotu 14. novembra, kedy sa vrátia na Slovensko. Prvý deň budú biskupi sláviť svätú omšu pri hrobe sv. Petra v podzemí Vatikánskej baziliky. Potom navštívia dve vatikánske kongregácie: pre kauzy svätých a pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Neskôr to budú tri pápežské rady: pre laikov, pre rodinu a pre spoločenské komunikačné prostriedky. Najdôležitejším bodom celého týždňa bude prvé oficiálne spoločné stretnutie s pápežom Františkom, ktoré je naplánované na štvrtok 12. novembra. Na jednotlivých sekciách Rímskej kúrie budú diecézni a pomocní biskupi hovoriť o stave Cirkvi na Slovensku.

Tradícia uctenia si hrobov apoštolov Petra a Pavla siaha do najstarších dôb kresťanstva. Za povinné vyhlásil takéto návštevy pápež Zachariáš v roku 743. V novodobých dejinách mali návštevy veľkú dôležitosť pre biskupov, prichádzajúcich z totalitárnych režimov. Z Kódexu kánonického práva vyplýva, že diecézny biskup je viazaný povinnosťou každých päť rokov podať Najvyššiemu veľkňazovi správu o stave svojej diecézy, prísť si do Večného mesta uctiť hroby svätých apoštolov Petra a Pavla a vykonať návštevu u Svätého Otca. Návšteva hrobov sa koná prostredníctvom liturgických slávení. Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri ::TK KBS::.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023