Kto je svätý Junípero Serra – františkánsky misionár, apoštol Kalifornie

TK KBS, RV zk; ml | 24. 09. 2015 09:05USA 24. septembra (TK KBS) Katolícka cirkev dostala v stredu nového svätého, františkána Junípera Serru. V Spojených štátoch amerických ho svätorečil pápež František. Kto je táto osobnosť? Prinášame jeho vizitku, ktorý Vatikánsky rozhlas.

Krstným menom Miguel José Serra sa narodil v roku 1713 v Španielsku na ostrove Malorka v rodine roľníkov. Vo veku 16 rokov vstúpil do noviciátu Menších bratov františkánov v Palme, kde v roku 1731 zložil prvé sľuby a prijal meno Junípero, podľa vzoru spoločníka sv. Františka brata Ginepra. Nezachovali sa presné správy o jeho kňazskej vysviacke, ale predpokladá sa, že sa tak stalo v roku 1737. Následne vyučoval filozofiu a teológiu v kolégiu a v roku 1742 získal doktorát z teológie.

Jeho snom boli misie. Prihlásil sa ako dobrovoľník pre misie v Novom svete a v roku 1749 sa priplavil do Mexika. Zvyšok života strávil misijnou prácou medzi americkými domorodcami. Ako neúnavný robotník bol zodpovedný za zakladanie a šírenie misií na západnom pobreží dnešného USA - je tiež nazývaný apoštolom Kalifornie. Založil spolu 21 misií a vďaka jeho činnosti sa ku katolíckej viere obrátili tisícky indiánov.

Junípero bol horlivým kazateľom a šíriteľom liturgickej, ako aj ľudovej zbožnosti. Okrem viery vyučoval amerických domorodcov aj metódy poľnohospodárstva, chov domácich zvierat a remeslá. Bol tiež obrancom práv indiánov pred novousadlíkmi. Známy je tiež tým, že cestoval pešo - a to aj po tratiach dlhých stovky kilometrov. Počas výstavby kostola pracoval ako jeden z robotníkov. Junípero bol ako oduševnený rehoľník a misionár známy svojím duchom kajúcnosti. Zomrel 28. augusta 1784. V roku 1988 bol sv. Jánom Pavlom II. vyhlásený za blahoslaveného.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021