Do sýrskeho mesta Homs sa skoro vrátia zvony, ktoré ukradli počas vojny

TK KBS, RV, ml; pz | 19. 03. 2015 11:18Sýria 19. marca (RV) Katolícki biskupi rôznych obradov sa v utorok stretli v sýrskom Homse na pravidelnom zhromaždení, na ktorom sa každých šesť mesiacov zamýšľajú nad pastoračnými a charitatívnymi činnosťami jednotlivých diecéz a eparchií v krajine, ktoré vstúpila do piateho roku vojny. Okrem grécko-melchitského patriarchu Gregora III., sýrsko-katolíckeho patriarchu Ignáca Youssifa III. a 14 ďalších katolíckych biskupov sa na plenárnom zasadnutí zúčastňuje aj apoštolský nuncius v Sýrii, arcibiskup Mario Zenari. Pápež František svoju blízkosť potvrdil vyslaním sekretára Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskupa Cyrila Vasiľa.

Ako pre agentúru Fides povedal melchitský patriarcha, "sýrska cirkev sa napriek bolesti a utrpeniu a vďaka podpore bratov z celého sveta dokázala priamo postarať o viac než 300 tisíc Sýrčanov. Uskutočnila krízové charitné projekty vo výške piatich miliónov dolárov." Za predsedu sýrskej Charity bol opätovne zvolený chaldejský biskup a jezuita, Mons. Antoine Audo.

Voľba Homsu ako miesta stretnutia nie je náhodná. Hoci Aleppo je už niekoľko rokov obliehanou metropolou, Homs utrpel ešte väčšie škody. Potom, čo v meste vojna utíchla, katolícki biskupi ho opakovane navštevujú. "Chceme byť v blízkosti ľuďomo a sprevádzať ich v ich túžbe po novom začiatku," vysvetľuje patriarcha melchitskej cirkvi a pokračuje: "Do mesta sa skoro vrátia zvony, ktoré boli ukradnuté počas vojny. Zarmucuje nás, keď vidíme bolesť svojho ľudu a odchod mnohých veriacich, ktorí už ďalej nemôžu znášať strach. Na druhej strane nás napĺňajú hrdosťou naši kňazi, rehoľníci a rehoľnícky, ktorí všetci vytrvalo na svojom mieste a spolu s ľuďmi kráčali vo viere v Ježiša Krista v tejto ťažkej dobe," uzatvára patriarcha Gregor III. pre agentúru Fides.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022