Ordinár František Rábek sa v Trnave stretol s väzenskými kaplánmi

TK KBS, RL, ael, ml; pz | 02. 03. 2015 10:32Trnava 2. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Vojenský biskup Mons. František Rábek sa v Trnave stretol s väzenskými kaplánmi, členmi a dobrovoľníkmi Katolíckej väzenskej duchovnej služby. Na Slovensku pomáhajú duchovne sprevádzať odsúdených v mužských a ženských väzniciach. Stalo sa tak pri príležitosti Roku zasväteného života a blížiacej sa Synody ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov.

„Mal som radosť z toho, že okrem väzenských kaplánov prišli aj dobrovoľníci, ktorí pomáhajú, počnúc od katechéz a stretnutia priamo vo väzení, dopisujú si s väzňami, ďalší sa modlia za nich," povedal Rádiu LUMEN Mons. František Rábek po duchovnej obnove a vzájomnom zdieľaní. Za najväčší prínos tejto služby v slovenských väzniciach označil biskup skutočnosť, že sa vo veľkej miere zmenila atmosféra týchto ústavov. "Pamätám si tie prvé roky, keď som navštevoval tieto zariadenia, to bolo prostredie určitého chladu a takej bezútešnosti. Teraz po tých rokoch mnohé tie ústavy akoby sa tam rozsvietilo slniečko, sú dokonca dobré vzťahy medzi tými príslušníkmi, dozorcami a tými väzňami," povedal biskup Rábek.

Väzenský kaplán Gabriel Dzvoňar na margo odsúdených poznamenal: "Je dôležité vidieť aj to pozadie, čo je za tým, koľko lásky alebo nelásky dostali od svojich rodičov.“ Dlhoročná dobrovoľníčka Oľga Stropkovičová, ktorá koordinuje aj katolíckych dobrovoľníkov, prezradila, že táto duchovná služba prináša radosť, "ale prináša aj ťažkosti, takže pre mňa to má veľmi veľký význam, že sa takto obohatíme, že predložíme otcovi biskupovi napríklad naše radosti aj ťažkosti, on môže vnímať ako to vlastne v jeho sídle ordinariátu funguje."

Zdroj: Rádio LUMEN / Andrea Eliášová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021