Charita sprevádzkovala stacionár a nocľaháreň v Liptovskom Mikuláši

TK KBS, RL, jh, ml; pz | 29. 01. 2015 10:55Liptovský Mikuláš 29. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) V Liptovskom Mikuláši sprevádzkovala Spišská katolícka charita denný stacionár a nocľaháreň. Nové priestory Domu Charitas Božej prozreteľnosti požehnal spišský diecézny biskup Štefan Sečka. Denný stacionár poslúži starším a opusteným ľuďom a v nocľahárni nájde dočasné prístrešie 20 ľudí.

Keďže pôvodné priestory Charity v Liptovskom Mikuláši už nestačili, františkánka Júlia Bodoríková začala pred 3 rokmi uvažovať o výstavbe stacionára a nocľahárne. Na to ale nemala peniaze. O pomoc preto požiadala svojho biskupa, dobrodincov a dokonca napísala aj poslancom v Národnej rade. "Neprišlo mi ani jedno euro. Prvá bola moja kamarátka, ktorá mi dala päťtisíc eur," hovorí františkánka Júlia Bodoríková. Idea sestry Júlie, dnes už riaditeľky oboch centier, sa stala tento rok realitou. Obe zariadenia sú v zrekonštruovanom objekte pri Charite a stáli 200 tisíc eur. Podľa diecézneho riaditeľa Spišskej katolíckej charity Pavla Vilčeka, si všetky práce robili svojpomocne a so zariadením pomohli aj darcovia. „Dom sme dostali od jednej rodiny a vyslovene za cenu, ktorú oni dali do rekonštrukcie, to bola akože hrubá stavba," spomína Pavol Vilček, diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity: Okrem dobrodincov či charity pomohla 12 tisíc eurami aj liptovskomikulášska radnica.

Stacionár s kapacitou 15 ľudí poslúži podľa jeho riaditeľky Jany Trnovskej pre zdravotne znevýhodnených, starších a opustených ľudí počas celého dňa. K dispozícii bude už od siedmej hodiny ráno, až do štvrtej poobede. „Urobíme im škôlku, kde by v podstate mohli tráviť svoj voľný čas, nejaké aktivity, nejakú modlitbu," hovorí Janka Trnovská, riaditeľka stacionára. Nové priestory Domu Charitas Božej prozreteľnosti požehnal biskup Sečka. „Napriek pokroku taká tá emočná chudoba a násilie je prítomné v našom živote. Toto je forma pomoci," dodáva biskup Sečka.

Zdroj: Rádio LUMEN/ Jana Horniaková
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021