Medzinárodná asociácia exorcistov: Pribúda počet prípadov posadnutia

TK KBS, RV, ml; mk | 28. 10. 2014 11:01Vatikán 28. októbra (RV) "Exorcisti zvláštnou službou v spoločenstve s biskupmi preukazujú lásku a prívetivosť Cirkvi voči tým, ktorí trpia pôsobením Zlého," píše pápež František v posolstve zaslanom otcovi Francescovi Bamontemu, predsedovi Medzinárodnej asociácie exorcistov (AIE), ktorí sa v týchto dňoch zišli po prvýkrát od svojho vzniku. Táto asociácia vznikla pri vatikánskej Kongregácii pre klérus tento rok v júni. Na prvom stretnutí sa zúčastnilo 300 exorcistov z celého sveta. Diskutovali najmä o šírení a dôsledkoch okultizmu, satanizmu a ezoteriky. Vatikánskemu rozhlasu priblížil túto tématiku oficiálny hovorca asociácie, psychiater Valter Cascioli:

"Tieto praktiky otvárajú cestu mimoriadnemu pôsobeniu démonov. Počet ľudí, ktorí sa týmto praktikám venujú a spôsobujú veľké škody - sociálne, psychologické, duchovné i morálne - neustále stúpa, čo nám pôsobí starosti, pretože sa nám tiež zvyšuje počet prípadov mimoriadnej démonskej aktivity, zvlášť obsesiou a diabolským posadnutím."

Znamená to, že riziká spomínaných ezoterických a okultistických praktík sú podceňované?

"Niekedy áno. Niekedy ani bežná činnosť démona, teda pokušenie, nie je braná do úvahy - zvlášť tými, ktorí majú vlažnú vieru. Vyzývame preto k väčšej bdelosti. Žijeme v obzvlášť kritickom historickom momente, v ktorom sa zdá, že zhon, povrchnosť, vyhrotený individualizmus a sekularizácia úplne ovládli našu spoločnosť. Boj proti zlu a zlému sa stáva stále naliehavejším. Je to zjavne spôsobené - okrem priamej činnosti nepriateľa Boha - aj oslabením viery, neviazanosťou, teda bezzásadovosťou a dnes rozšíreným kultúrnym relativizmom. Sme tiež svedkami častých mediálnych, televíznych, knižných či filmových informácii, ktoré čiastočne zo senzáciechtivosti a okázalosti podnecujú najmä mladú generáciu k tomu, aby sa zaujímala o okultizmus a satanizmus, prípade ich praktizovala."

Čo a ako dnes diabol podľa skúsenosti exorcistov napadá?

"Jeho ľstivosť spočíva v tom, že nás presviedča, aby sme uverili, že neexistuje, k čomu napomáha rozšírená laxnosť našej spoločnosti. Slabé miesta sú stále rovnaké: súvisia s oslabením viery. Veľmi nás tiež zaráža vplyv, aký majú tieto fenomény démonickej aktivity najmä na mladé generácie a na rodiny. Vieme, že ten, kto rozdeľuje - diabol - nás nielen oddeľuje od Boha, ale rozdeľuje tiež ľudí medzi sebou i v rodinách. Oddeľuje tiež od reality, pretože bohužiaľ dochádza k situáciám mentálneho odcudzenia, ktoré sú druhotným prejavom mimoriadneho démonického pôsobenia," dodal psychiater Valter Cascioli.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021