Na pietnej spomienke za obete holokaustu sa zúčastnili aj zástupcovia KBS

TK KBS, mk; pz | 09. 09. 2014 16:37Bratislava 9. septembra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, sa v utorok 9. septembra 2014 zúčastnil na pietnej spomienke za obete holokaustu. Pamiatku obetí holokaustu si tradičným položením vencov spoločne uctili počas pietneho aktu na Rybnom námestí v Bratislave, kde v minulosti stála synagóga.

Pamätný deň, ktorý je výročím prijatia nariadenia o právnom postavení Židov vládou vojnového Slovenského štátu, známom ako Židovský kódex, si pripomenuli najvyšší ústavní činitelia, členovia vlády a parlamentu, zástupcovia diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí ako aj ďalších cirkví a náboženských spoločenstiev na Slovensku, a tiež pamätníci, ktorí prežili holokaust. KBS zastupoval aj jej výkonný sekretár Anton Ziolkovský.

Tento pamätný deň, ktorý je venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia, odobril slovenský parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Na Slovensku si toto smutné výročie pripomíname tento rok už po 12-krát.

TK KBS vydala k správe aj ::FOTO::.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023