Európska komisia odmietla občiansku petíciu Jeden z nás

TK KBS, az, mk | 29. 05. 2014 10:30Brusel 29. mája (TK KBS) Európska komisia v stredu 28. mája rozhodla, že nevyhovie požiadavke zákazu financovania interrupcií v rozvojových krajinách a výskumu používajúceho ľudské embryonálne kmeňové bunky, ktorý požadovala európska občianska iniciatíva Jeden z nás.

"Toto rozhodnutie je výsmechom takmer dvoch miliónov občanov z celej EÚ, ktorí iniciatívu podpísali. Komisia ním degradovala európsku iniciatívu občanov na úroveň nezáväzného prieskumu verejnej mienky," reagovala slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Iniciatíva Jeden z nás požadovala zakázať financovanie takých aktivít a politík z rozpočtu EÚ, pri ktorých dochádza k zničeniu ľudského embrya. Táto požiadavka sa týkala najmä oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia.

"To, že komisár Piebalgs obhajuje financovanie interrupcií v rozvojových krajinách komplikáciami v tehotenstve a vysokou úmrtnosťou matiek, je postavené na hlavu. Chrániť zdravie matky predsa nemôže znamenať, že zabijeme plod, ktorý nosí pod srdcom. Tehotenstvo nie je choroba a interrupcia nie je liek," dodala Anna Záborská.

Petícia Jeden z nás získala milión podpisov už v septembri 2013, takmer dva mesiace pred vypršaním termínu a predpísaný počet hlasov, ktorý je potrebný v minimálne šiestich krajinách, dosiahla v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Litve, Holandsku, Poľsku, Rumusku, Španielsku a tiež na Slovensku.

Bola to len druhá občianska iniciatíva v histórii existencie Európskej únie, ktorej sa podarilo splniť stanovené podmienky a získať rozsiahlu podporu obyvateľov. Celkovo ju podpísalo takmer dva milióny ľudí.

Organizátori petície sa stretli s Európskou komisiou 9. apríla a Európsky parlament im poskytol priestor na verejnom vypočúvaní 10. apríla 2014.

Pápež František aj Benedikt XVI. osobne vyjadrili kampani podporu - a spolu s nimi aj množstvo biskupov po celom svete. “Som rád, že môžem pripomenúť petíciu na podporu iniciatívy Jeden z nás, ktorá má zaručiť legislatívnu ochranu embrya a chrániť ľudské bytosti od začiatku ich existencie,” povedal Svätý Otec František počas talianskeho Pochodu za život ešte v máji 2013. V tom istom roku vo februári pápež Benedikt povedal: “Pozdravujem Hnutie za život a želám im úspech s iniciatívou Jeden z nás, aby Európa mohla byť miestom, kde je dôstojnosť každého človeka chránená.”

Organizačný výbor inicatívy Jeden z nás vo svojom stanovisku povedal, že sa proti rozhodnutiu komisie pravdepodobne odvolá pred luxemburským tribunálom.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022