Zrekonšruovaný kostol v Šalgovíku konsekroval arcibiskup Bober

TK KBS, jpa; ml | 23. 02. 2014 12:14Prešov - Šalgovík 23. februára (TK KBS) Na prešovskom sídlisku v prímestskej časti Šalgovík sa v sobotu 22. februára 2014 slávnostne rozozvučali zvony zrekonštruovaného kostola. Konsekráciu vykonal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

„Podarilo sa pekné dielo, a to zrekonštruovať staručký filiálny kostolík sv. Františka Xaverského, ktorý mal práve tento rok už 250 výročie. Kostol dostal brata - rozšírenie. Ľudia z filiálnej obce sa naozaj počas dvoch rokov zaangažovali a bez nejakých prieťahov a ťažkostí zozbierali peniaze na zveľadenie tohto kostola. Chcem povedať všetkým Šalgovičanom, že im ďakujem, že svojou ochotou, trpezlivosťou i pracovitosťou pridali ruku k dielu a dnes môžeme vidieť výsledok ich snahy. A zároveň povzbudiť Šalgovčanov, aby z tohto miesta prinášali radosť a ešte väčšiu odnášajú lebo človek je stvorený pre šťastie a pre radosť. Aby ukázali, ako ich Pán Boh miluje a aké veľké veci im Pán Boh urobil. Mohli sme to vidieť aj dnes tú radosť z krásneho diela na očiach nie len veriacich, ale aj tunajšieho farára Mareka Kreheľa, ako bol dojatý," hovorí arcibiskup Bober.

Prvú svätú omšu slúžil v Šalgovíku miestny farár Marek Kreheľ už na tretiu adventnú nedeľu, kedy ukázal prvýkrát priestory veriacim Šalgovíka. Na tejto svätej omši sa veriacim na tvárach objavili slzy radosti z toho, že ich sen sa pomaly stával skutočnosťou a Boh požehnáva ich dielo a túžbu mať svoj vlastný kostol.

„Dôvod, prečo sme sa rozhodli zrekonštruovať tento kostol bol jednoznačný. Priestor malého kostola stavebne nevyhovoval, potreboval úplne generálnu opravu. Kapacitne bol veľmi malý a obec Šalgovík sa rozrástol na prímestskú časť s veľkým počtom veriacich, čiže sme potrebovali okrem rekonštrukcie aj rozšíriť kostol. Takáto rekonštrukcia iste stojí značnú finančnú čiastku. Financovali sme to zo zbierok šalgovických veriacich, ale ochotní boli aj veriaci z Farnosti Krista Kráľa na Sekčove, ktorí radi podporili výstavbu tohto kostola. Ochota veriacich v Šalgovíku bola veľmi veľká a taktiež aj ich záujem, musím ich naozaj pochváliť pomáhali sme si navzájom a tak Pán Boh požehnal aj našu snahu. Túžba po novom kostole ich hnala stále ďalej a ďalej pomáhať," uviedol farár Farnosti Krista Kráľa vo filiálne časti Šalgovík Marek Kreheľ.

Ako ďalej uviedol, kostol bol takmer na spadnutie. Už jeho predchodca túžil po rekonštrukcii, ale chýbali financie. Po slávnostnej svätej omši sa vonku pri kostole zišli veriaci, ale aj rodičia a blahoželali a poďakovali svojmu kňazovi za jeho ochotu pomôcť vystaviť im tento nový kostol. Miestny farár Marek Kreheľ prezradil, že pár dní si oddýchne a začne s opravou interiéru vo Farnosti Krista Kráľa na Sekčove. Na záver všetkým veriacim, ktorí sa na tejto slávnosti zúčastnili, udelil arcibiskup Bober svoje požehnanie.

TK KBS informovala Janka Pavelová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023