V Bratislave sprístupnia výstavu, ktorú uviedli vo Vatikánskych múzeách

TK KBS, ap; ml | 18. 02. 2014 09:50Bratislava 18. februára (TK KBS) "Sv. Cyril a Metod, patróni Európy. Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku" - je názov jedinečnej výstavy, ktorá sa presúva z Ríma na Slovensko. Potom, ako sa od novembra do januára (13. 11. 2013 - 26. 1. 2014) predstavila vo Vatikánskych múzeách, ju otvoria vo štvrtok 20. februára 2014 o 16:00 h na Bratislavskom hrade v Bratislave.

V rámci minuloročných osláv 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, pripravilo Slovenské národné múzeum a Archeologický ústav SAV v Nitre v spolupráci s Veľvyslanectvom SR pri Svätej stolici a Ministerstvom kultúry SR reprezentačnú výstavu na pôde Vatikánskych múzeí v Ríme (12. 11. 2013 – 26. 1. 2014). Pre slovenské múzejníctvo predstavuje výstavný projekt významný úspech. Vatikánske múzeá patria k najnavštevovanejším a najprestížnejším svetovým múzeám. Bezprostredne po skončení výstavy vo Vecnom meste ju organizátori predstavujú aj na domácej pôde, na Bratislavskom hrade, takmer symbolicky v blízkosti odkrytých základov veľkomoravskej baziliky.

Na výstave budú prezentované archeologické nálezy zo slovenského územia a literárne pamiatky od doby rímskej po stredovek, súvisiace s kristianizáciou Slovenska. Niektoré z nich sú unikátne z celoeurópskeho historického i umelecko-remeselného hľadiska Zbierkové predmety na výstavu zapožičalo viacero slovenských múzejných inštitúcií. Okrem originálnych zbierkových predmetov budú na výstave predstavené aj makety – rekonštrukcie veľkomoravských kostolov objavených na Slovensku. Kostoly boli na základe archeologických poznatkov vymodelované do trojrozmernej podoby práve pre túto príležitosť. Panelová časť výstavy priblíži návštevníkom Slovensko ako štát

Európskej únie aj ako historické teritórium.

Kurátormi výstavy sú Matej Ruttkay, Vladimír Turcan, Branislav Panis a Alena Piatrová. Výstavu je možné vidiet v predsálí Rytierskej siene Bratislavského hradu denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00, posledný vstup o 16.00 h. Výstavu pripravili Slovenské národné múzeu, Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre.

TK KBS informovala Alena Piatrová[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021