V diecézach chystajú slávnostné bohoslužby k ukončeniu Roku viery

TK KBS, arc, die, epa; ml | 19. 11. 2013 14:01Bratislava 19. novembra (TK KBS) V Katolíckej cirkvi sa skončí 24. novembra Rok viery. V jednotlivých diecézach chystajú slávnostné bohoslužby, ktoré budú slúži otcovia biskupi. Prinášame výber z niektorých slávení. Do konca roka ešte stále prebieha Rok sv. Cyrila a Metoda. Od 1. januára 2014 sa začne na Slovensku Rok Sedembolestnej Panny Márie.

Bratislavská arcidiecéza

V sobotu 23. novembra o 17:00 h bude v Katedrále sv. Martina v Bratislave bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sláviť svätú omšu na poďakovanie za uplynulý Rok viery. Na svätú omšu sú pozvaní všetci záujemcovia.

Trnavská arcidiecéza

Trnavská arcidiecéza pozýva na svätú omšu do Katedrály sv. Jána Krstiteľa. V nedeľu 24. novembra 2013 o 11:30 h ju bude celebrovať v katedrálnom chráme z príležitosti slávnosti Krista Kráľa a ukončenia starého liturgického roka spolu s Rokom viery trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Nitrianska diecéza

Na slávnosť Krista Kráľa - v nedeľu 24. novembra 2013 - bude v Katedrále - Bazilike svätého Emeráma v Nitre celodenný duchovný program. Začne sa o 9:00 h slávnostnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup. Po svätej omši sa začne eucharistická adorácia, ktorá potrvá do 17:00 h. Program ukončia modlitbou vešpier.

Banskobystrická diecéza

Rok viery, ktorý končí 24. novembra 2013, na slávnosť Krista Kráľa, ukončia veriaci Banskobystrickej diecézy tak, že kňaz po homílii požehná kríže, ktoré si veriaci so sebou priniesli do kostola. Veriaci budú tieto požehnané kríže držať v rukách počas následného liturgického vierovyznania. Tým dajú symbolicky najavo, že Rok viery ich privádza ku Kristovi a k jeho krížu.

Bratislavská eparchia

V nedeľu 24. novembra o 17:00 h bude v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Bratislave bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák predsedať večierni (slávnostným vešperám) na ukončenie Roku viery, pri ktorej prednesie katechézu o Božom slove.

-----------------------------------------------------------------

Rok viery začal vo štvrtok 11. októbra 2012 na 50. výročie otvorenia II. vatikánskeho koncilu a potrvá do 24. novembra 2013, slávnosti Krista Kráľa celého vesmíru. Vyhlásil ho Benedikt XVI. Z nóty Kongregácie pre náuku viery pre Rok viery vyplýva, že Rok viery má prispieť k novej konverzii k Pánovi Ježišovi a k znovuobjaveniu viery, aby všetci členovia Cirkvi boli dôveryhodnými a radostnými svedkami vzkrieseného Pána, schopnými priviesť mnohých ľudí k hľadaniu brány k viere.

Zdroj: Arcidiecézy / Diecézy / Eparchie[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021