Sté výročie narodenia Alojza Chmeľa si pripomenuli v Spišskej Starej Vsi

TK KBS, RV jb, jr; ml | 21. 10. 2013 10:48Spišská Stará Ves 21. októbra (RV) Na 100. výročie narodenia Božieho služobníka Alojza Máriu Chmeľa sa v jeho rodisku Spišskej Starej Vsi konala spomienková slávnosť, ktorej predsedal spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Slávnostný príhovor predniesol generálny postulátor rehole bosých augustiniánov Gabriele Ferlizi z Ríma.

Slávnosť sa konala za bohatej účasti veriacich, za prítomnosti ešte žijúcich rodinných príslušníkov kandidáta blahorečenia a hostí z Nového Targu v Poľsku, kde Alojz Chmeľ študoval na gymnáziu. Miestny správca farnosti Pavol Garaj privítal medzi dvoma desiatkami koncelebrujúcich kňazov zo Slovenska i zahraničia aj rektora Slovenského pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Mons. Vladimíra Stahovca. Krásu podujatiu dodalo účinkovanie Zamagurského spevokolu a sólový spev operného speváka Martina Babjaka.

Podľa svojho rodáka obec Spišská Stará Ves pri príležitosti storočnice pomenovala námestie neďaleko kostola, na ktorom bol nedávno umiestnený jeho pamätník. Tento znázorňuje Alojza Chmeľa ako postavu mnícha, pri ktorého mene stoja slová pápeža Pia XII. „To je svätec.“ Požehnanie tohto nového pomníka bolo súčasťou spomienkovej slávnosti vo štvrtok 17. októbra. Meno kandidáta blahorečenia odteraz nesie aj miestny Kultúrny dom brata Alojza Chmeľa.

Alojz Mária Chmeľ (1913-1939) spája Slovensko, Poľsko a Taliansko, kde sa narodil, študoval a prežil posledné roky života ako rehoľník. Jeho telesné pozostatky sú uložené v kostole bosých augustiniánov Chiesa di Gesù e Maria v centre Ríma neďaleko námestia Piazza del Popolo. O živote Božieho služobníka vzniklo aj DVD s dokumentárnym filmom.

Zdroj: VR SK / Jozef Rajčák
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021