Uvítanie vyše 30 hierarchov východných cirkví z Európy v Košiciach

TK KBS, mh; ml | 17. 10. 2013 17:31Košice 17. októbra (TK KBS) Vyše tridsať hierarchov prijalo pozvanie na 16. stretnutie biskupov východných katolíckych cirkví Európy v Košiciach. Program stretnutia otvorila liturgická modlitba večierne ku cti sv. apoštola Lukáša v gréckokatolíckej košickej Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky. Modlitbu viedol vladyka Milan Chautur, košický eparchiálny biskup a prebiehala v slovenskom, cirkevnoslovanskom a talianskom jazyku. Zúčastnil sa na nej aj kardinál Jozef Tomko, ktorý pricestoval z Ríma.

Po skončení modlitby vladyka Milan privítal všetkých prítomných hierarchov a vysvetlil dôvod témy tohtoročného stretnutia, ktorou je evanjelizácia kultúry. „Práve dnes, keď je kultúra oddelená od Boha je vidieť tragické dôsledky takejto odluky v spoločenskom i osobnom živote mnohých ľudí. Preto sa inšpirovaní sv. Cyrilom a Metodom chceme zamyslieť nad obnovením tohto spojenia formami, ktoré sú blízke súčasnému človekovi," povedal vladyka Chautur a pozval vladykov i veriacich k modlitbe za duchovný úspech stretnutia. Potom nasledovala prehliadka biskupskej rezidencie a účasť na ekumenickom koncerte v budove štátneho divadla.

Stretnutie biskupov slúži na vnútrocirkevný dialóg východných cirkví, ktoré majú vlastné obradové a duchovné dedičstvo pri zachovaní jednoty s Apoštolskou stolicou v Ríme. Súčasne je vnímané ako obohatenie aktuálneho jubilejného Roka sv. Cyrila a Metoda, ku dedičstvu ktorých sa východné cirkvi strednej Európy hlásia.

TK KBS informoval Michal Hospodár[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023