Denníky o očakávaniach mladých i profile budúceho Svätého Otca

TK KBS, RV mf; ml | 13. 03. 2013 15:51Vatikán 13. marca (RV) - „Čakanie na pápeža má tvár mladých,“ – takýto je titulok jedného z príspevkov dnešného vydania talianskeho denníka Avvenire. Na všetkých kontinentoch generácia Svetových dní mládeže, teda „mladí, ktorí sa narodili počas pontifikátu pápeža Wojtylu a vyrastali s Benediktom XVI. zažívajú v týchto dňoch s chvením očakávanie už vopred istého priateľa,“ píše denník. Ponúka pohľad na názor mladých v rôznych krajinách, od Poľska, cez Francúzsko a Argentínu až po Spojené štáty americké. Američania by chceli pápeža, ktorý by „cestoval, hovoril ich jazykom a využíval sociálne siete“. „Som nadšená myšlienkou, že by to bol pápež, ktorý by silne prehovoril k mojej generácii, a ktorý by vedel znovu zažať našu vieru,“ tvrdí 18-ročná americká dievčina. Za špeciálne označuje toto konkláve Poliak Grzegorz, pretože za nového pápeža sa v tomto prípade modlí aj žijúci emeritný.

Aj International Herald Tribune dnes píše o očakávaniach ľudí, podľa ktorých by mal nový pápež nariadiť veľké zmeny v sociálnej oblasti, ale venovať sa aj otázke postavenia žien v Cirkvi a ich svätenia. Vatikán má v tomto smere jasné stanovisko, ale je si vedomý „dôležitej úlohy, ktorú ženy zohrávajú v živote Cirkvi“. Americký denník zameral pozornosť aj na laikov. „Modernizujúce reformy Druhého vatikánskeho koncilu“ otvorili dvere laikom, ale aj dialógu s inými cirkvami. Ľudia si želajú, aby sa v tomto smere pokračovalo aj naďalej. Želajú si mladšieho pápeža, ktorý je pripravený na zmeny, uvádzajú noviny.

Francúzsky denník Le Monde sa opätovne zameriava na profil budúceho pápeža v článku s názvom „Kardináli hľadajú pápeža“. Pozornosť venuje aj menám niektorých kardinálov. Poukazuje na výzvy, ktorým by mal nástupca po Benediktovi XVI. čeliť: väčšia decentralizácia, väčšia kolegialita pri prijímaní rozhodnutí, pravidelnejšie stretnutia s pápežom. Voliči v Sixtínskej kaplnke „hľadajú evanjelizátora, ktorý bude schopný znížiť sekularizáciu“, píše Le Monde.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023